Bir Yıldız Ağdı Geçti Ülkemizden

Bir-Yıldız-Ağdı-Geçti-Ülkemizden--Terane-VahidBir Yıldız Ağdı Geçti Ülkemizden: 
Terane Vahid
 
| FUNDA GÖKÇEN haberi |
 
Bir yıldız daha ağdı geçti Türkiye’den. Hem de geçerken ışığını, hüznünü bırakıp gitti yüreğimize. Türkiye Yazarlar Birliği "Cumartesi Sohbetleri" projesi çerçevesinde Azerbaycanlı gazeteci yazar Terane Vahid, “Sözü Yer’de değil Gök’de arayanlar ve Cennetten yukarıda yaşayanlar için yazdım.” dediği "Cennetten Yukarı" adlı kitabının tanıtımı için okurlarıyla Ankara’da buluştu.
 
Bir-Yıldız-Ağdı-Geçti-Ülkemizden-Cennetden-Yukarı-kapakProgramda yazara, farklı üsluplarla kaleme aldığı kısa hikâyelerinin konu olduğu sorular yöneltildi. Hepsini tek tek cevaplayan Vahid, hikâyelerinin konusu hakkında bilgi verdi. Söyleşinin sonunda Terane Vahid "Cennetten Yukarı" kitabını imzalayarak katılımcılara sundu.

Bir-Yıldız-Ağdı-Geçti-Ülkemizden--Terane-Vahid.ve-TYB-yöneticileriAkabinde Kayseri, Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde "Cennetten Yukarı" kitabının geniş tanıtımı ve imza töreni yapıldı. Tanıtımda Erciyes Üniversitesi profesörü Qafar Mehdiyev, Əddəbiyyat Fakültesi öğretmeni Aslı Xəlilqızı, Türkiye'nin tanınmış yazarı İmdat Avşar, Kayseri Kültür ve Turizm Birimi Müdürü İsmet Taymuş, üniversitenin öğretmen ve öğrenci heyeti katıldı.

Azerbaycan edebiyatının Türk dünyasında yorulmaz yazarı İmdat Avşar yaptığı konuşmasında yazarın yaratıcılığından ana hat gibi geçen Karabağ hikâyelerini savaş konusunda yazılmış “en etkili küçük nesir örnekleri” olarak adlandırdı ve dedi ki: “Bilinmelidir ki o hikâyeler dünyanın herhangi bir diline çevrilip neşredilirse mutlaka büyük bir ilgiyle karşılanacaktır.  Çünkü bu hikâyeler çok farklı tarzda, farklı düşünce ve ustalıkla kaleme alınmıştır.” dedi.
 
Programın sonunda Terane Vahid edebiyatla ilgili görüş ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Bugün Azerbaycan edebiyatında Karabağ konusunun temel konulardan biri olduğunu söyledi. Karabağ dertlerinden, vatanından ayrı düşen insanların yaşantılarından ve hasretlerinden söz açtı.
Programda yer alan öğrenciler ayağa kalkarak "Karabağ bizimdir, bizim olacak!" sloganını seslendirerek yazara destek olduklarını belirttiler.
 
Terane Vahid "Cennetten Yukarı" kitabının Türk diline çevrilmesinde emeği geçen herkese, yayının editörü Aslı Xəlilqızı Əliyeva’ya, kitabı Türkçe'ye çeviren Ünal Eş’e, kitabın redaktörü Fatma Nur’a, ayrıca Erciyes Üniversitesi öğretim üyesi ve öğrencilerine teşekkürlerini bildirdi.
 
Yazar yüzden fazla kitabını imzalayarak toplantı katılımcılarına hediye etti.
 
Daha önce Terane Vahid Trabzon 3. Kitap Fuarında "Cennetten Yukarı" kitabının ilk imza gününü yapmış ve büyük ilgiyle karşılanmıştı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir