“Ben-Hur” Filmi Yeniden Beyaz Perdede

ben-hur-filmi-yeniden-beyaz-perdede-poster1959 yılında çekilen ve 11 Oscar ödülü kazanarak büyük bir başarıya imza atan "Ben-Hur" filmi yeniden beyaz perdede.
 
Film 9 Eylül’den itibaren Türkiye sinemalarında.
 
Lew Wallace'ın ünlü romanı Ben-Hur: A Tale of the Christ, 1959 yılında sinemaya uyarlanmıştı. William Wyler’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Charlton Heston, Jack Hawkins, Stephen Boyd yer almıştı.
 
2016 yapımlı yeni Ben-Hur’un yönetmen koltuğunda Timur Bekmambetov var. Romanı senaryolaştıran isimler ise Keith R. Clarke ve John Ridley.
 
ben-hur-filmi-yeniden-beyaz-perdede-haluk-bilginerHaluk Bilginer,
"Simonides" Rolünde
 
Yeniden çekilen filmde bu kez  unutulmaz İlderim karakterini Hollywood’un ünlü aktörü Morgan Freeman ve Simonides karakteriniTürk oyuncu Haluk Bilginer canlandırıyor.
 
Genç bir Yahudi olan Judah Ben-Hur’un Romalılar tarafından yanlışlıkla esir alınmasını ve daha sonra intikam duygusuyla geri dönüşünü anlatan filmin başrolündeyse Boardwalk Empire dizisiyle üne kavuşan 34 yaşındaki İngiliz aktör Jack Huston bulunuyor.
 
Filmin baş rol oyuncusu Jack Huston filmin galasında verdiği röportajda ‘şu anda dünyanın halini bir düşünün. Bu film iki bin yıl öncesini anlatıyor ve dünyanın pek de değişmediğini görüyorsunuz. Bu yapım çok güzel ve heyecan dolu bir aksiyon filmi… Ben bu filmin günümüz için çok önemli olduğunu düşünüyorum ve kendimi gerçekten de şanslı hissediyorum’ diye konuştu.
 
Filmin uyarlandığı romanın yazarı Lewis Wallace, ABD İç Savaşı’nda Kuzey Orduları generaliydi ve II. Abdülhamid zamanında, 1882 yılında ABD’nin İstanbul’daki Osmanlı İmparatorluğu elçiliğine getirilmişti.
 
Ben-Hur’un 11 Oscarlık başarısını bugüne kadar sadece 1997 yapımı Titanic ve 2003’te çekilen Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü filmleri geçebildi.
 
Ben-Hur eleştirmenler tarafından çok fazla olumlu yorum alamadı. 11 Oscar ödülü almış, sinema tarihinde önemli bir yer kazanmış filmi günümüz teknolojisiyle tekrar çekmek beklentiyi yükseltmiş olmalı.
 
Filmin süresi de dikkat çekici. 1959 tarihli Ben-Hur 212 dakikayken 2016 yapımlı film 124 dakika sürüyor.
 
Belli ülkelerde 19 Ağustos’da gösterme giren Ben-Hur filmi 9 Eylül’den itibaren Türkiye sinemalarında.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir