Bağlılık Aslı Filmi Sinemalarda

Yönetmen
Semih Kaplanoğlu'nun
Bağlılık Aslı Filmi
Sinemalarda
 
Türkiye'nin 92. Oscar adayı olarak belirlenen yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun Bağlılık Aslı filmi sinemalarda.
 
Türkiye'nin 2020'de verilecek Oscar ödülleri için Yabancı Dilde Uluslararası Uzun Metraj Film adayı olarak belirlenen Bağlılık Aslı filmi 20 Eylül 2019 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda.
 
Modern çağda anne-baba ve çocuk ilişkilerine odaklanan dram türündeki filmde, bebeğini dünyaya getirmesinin ardından iş dünyasına geri dönmeye çalışan bir kadının hayatı anlatılıyor.
 
Semih Kaplanoğlu’nun yazıp yönettiği, "Bağlılık” üçlemesinin ilk filmi olan Aslı’nın  oyuncu kadrosinda Kübra Kip ve Ece Yüksel'in yanı sıra Umur Kurt, Almina Kavcı, Merve Şeyma Zengin, Jale Arıkan ve Osman Alkaş var.
 
Müzik direktörlüğünü Anjelika Akbar'ın yaptığı film modern dünyada kadın ve anne olmanın yarattığı açmazlarla bu durumun kadınların yakın çevreleriyle olan ilişkilerine yansımalarını beyazperdeye aktarıyor.
 
Kaplan Film ve Sinehane ortak yapımı olarak hayata geçirilen filmin görüntü yönetmenliğini Andreas Sinanos üstleniyor.
 
Film İçin Notlar
 
“Tabii film ve görüntü, detaylar ve yönetim açısından tam bir yetkinlik içeriyor. Üzerimize gölgesi düşen binalar, siluetler, bizi her yerde kıstıran plazalar filmin genel depresif havasına etki ediyor, katılım sağlıyor.
 
Zaten yönetmenlikte sorun yok, bakış açısı kaşıyıcı ve kanatıcı! Sonuçta karşımızda yıllardır çeken ve ne çektiğini bilen bir yönetmen var. Her karenin, her detayın nereye gideceğini ince ince hesaplamış biri! Bu anlamda iki kadını annelik duygusu üzerinden çarpıştırması tepkileri çeken!
 
Bir yanda da Aslı’nın baba faktörü var tabii. İşi konusunda idealist ama geri kalan her şeyde düşüncesiz! Sabahları bile içki içen, çocuklarının geleceğini düşünmeyen babayı da Aslı’nın yanına ikinci sıradan yerleştirmek mümkün! Onun da sorunu alkoliklik ve yol açacağı sorunlar konusunda yol gösterici oluyor! Kaplanoğlu modernizmle ve belki de ülkenin politik olarak uzlaşamadığı kesimiyle bir bebek üzerinden hesaplaşmaya girişiyor. Ölümle uzlaşı sağlamaya çalışması, kader birlikteliği, aynı gemi hesabı bir noktaya getirme çabasına denk düşüyor ve Aslı’yı kucağında iki çocukla kendince her şeyi çözmüş olarak, gevşemiş bir halde görüyoruz. Ama izleyenlerin gerginliği devam ediyor!” – Banu Bozdemir (beyazperde.com)
 
Filmin Konusu
 
Bağlılık Aslı, bebeğini dünyaya getirmesinin ardından iş dünyasına geri dönmeye çalışan bir kadının hayatına odaklanıyor. Genç bir kadın olan Aslı, bebeğini dünyaya getirmek için işinden ayrılır. Doğumun üzerinden geçen birkaç ayın ardından ise yeniden işe başlamak için gün sayar. İşe başlaması için bakıcı arayan Aslı, uzun süre istediği kişiyi bulamaz.
 
Bu sırada hayatındaki birçok sorunla boğuşan genç kadın, uzun araştırmaların ardından, kendisi gibi bir bebeği olan Gülnihal adında bir bakıcı bulur.  Gülnihal'in bebeğine bakması için Aslı'nın hayatına girmesi, Aslı'nın kaçtığı gerçeklerle yüzleşmesine neden olur.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir