blank

Anadolu Ateşi Dans Topluluğu Diyarbakır’da

blank16'ncı Yıl
Özel Gösterisi
 
blankAnadolu Ateşi
Dans Topluluğu
Diyarbakır’da
 
blankAnadolu Ateşi Dans Topluluğu 16'ncı yıl özel gösterisini Diyarbakır'da gerçekleştirdi.
 
Halk danslarına getirdikleri modern yorumlarla adını duyuran Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, 16'ncı yılına özel Diyarbakır'da sahneye çıktı.
 
blankAnadolu Ateşi dans topluluğu, 16. yıl özel gösterisi ve yaz sezonu finalini Diyarbakır’da gerçekleştirdi. Gösterileriyle Diyarbakırlılara unutulmaz bir gece yaşatan ekip, seyircilerden tam not aldı.

blankAnadolu Ateşi gösteri topluluğu, Karavil Grup ve Ceylan Grup ortaklığında hayata geçen kiralama ve yönetimi Apleona GVA Mülk Yönetim Hizmetleri Türkiye tarafından yapılan Ceylan Karavil Park’ın ana sponsorluğunda Diyarbakır’a geldi.
 
Merkez Yenişehir ilçesindeki Seyrantepe Kapalı Spor Salonu'ndaki gösteri ile topluluk, Anadolu'nun yedi bölgesinden derlenen halk dansı motiflerinden oluşan koreografi ile izleyicilerden büyük beğeni topladı.
 
İzleyiciler, zaman zaman gösteriye alkışlarla eşlik etti.
 
Etkinliğe, Mustafa Erdoğan’ın anne ve babası ile birlikte, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Diyarbakır Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkanı Turgay Gülenç ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Modern ve yöresel dansları harmanlayarak müthiş bir koreografi ortaya çıkaran grup, salonu hıncahınç dolduran izleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandı.

Etkinlik öncesi bilgi veren Anadolu Ateşi Dans Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, bu gösterinin bazı özelliklerinin olduğunu söyledi. Erdoğan, "Diyarbakır’a 4’ten fazla geldik. Burada karpuz festivalinde özel bir proje yapmıştık. Bu proje de özel, 16. yılımızı kutluyoruz. Bunun için Türkiye turnesi düzenledik. Roman kardeşlerimiz burada bizimle birlikte dans edecekler. AB ile çalışma ve sosyal güvenlik Bakanlığı ile beraber bir proje geliştirdik. 50 roman genci Anadolu ateşi bünyesine katarak onları eğittik ve onlarla birlikte sahne alıyoruz. Tam kadro getirmedik onları, bir kısmı burada belli bölümlerde onlar da bizimle dans edecekler. Onun dışında Diyarbakırlı Gençler bizimle birlikte sahne alacaklar. Oldukça kalabalığız 150 kişinin üstündeyiz. Görkemli bir gösteri olacak.’’ diye konuştu.
 
Anadolu Ateşi Dans Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, etkinlik sonrası yaptığı açıklamada ise, Diyarbakırlılar ile buluşmaktan dolayı mutluluğunu dile getirdi.
 
Erdoğan, 16'ncı yıllarını kutlamak için Türkiye turnesi yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:
 
"Ege Bölgesi'nde Bodrum, Muğla, Marmaris, Çeşme, Kuşadası, Antalya ve Güneydoğu turnesi. Dün Mardin’deydik, bugün buradayız. Biz en iyi seyircinin İzmir’de olduğunu düşünürdük. İzmir ile Diyarbakır seyircisinin reaksiyonunun aynı, birbirine yarışır derecede iyi olması çok hoşuma gitti."
 
Diyarbakır kültürünün yaptıkları danslarda önemli bir yeri olduğunu aktaran Erdoğan, dün Mardin'de coşku ve güzelliği gördüklerini söyledi.
Erdoğan, bütün Türkiye'nin Mardin gibi olması, kardeşlik ve çok kültürlülüğün bulunması temennisini dile getirerek, "Aynı duyguyu burada da taşıyorum. Diyarbakır kültürünün bizim danslarımızda çok önemli bir yeri var. Bizim dansçılarımızın partneri olduğu Dicle Üniversitesinin bizde çok önemli yeri var. Burada konservatuarda okuyan öğrencilerim var benim. O yüzden çok yakınız ve burada da bir dans akademisi açacağız." diye konuştu.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir