blank

“Altyazı Sinema Dergisi” Ocak 2017 Sayısı

 blankAltyazı Telefon ve Tabletlerde
 
“Altyazı Sinema Dergisi”
Ocak 2017 Sayısı Çıktı

Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin Ocak sayısı çıktı. Dergi içeriğinin tamamına artık akıllı telefonlardan ve tabletlerden de ulaşılabiliyor. Altyazı’yı App Store ve Google Play’den indirenler, dergiyi her an her yerde okuyabilecekler. Altyazı’nın dijital versiyonu aynı zamanda görsel işitsel mini sürprizlerle dolu!
 
Dosya: 2016’nın En İyileri
Altyazı Aylık Sinema Dergisi, geleneksel ‘Vizyon Değerlendirme’ dosyasını Ocak sayısının kapağına taşıyor. Otuz sayfalık dosyada, sinema yazarlarının ‘En İyi 10 Film’ listeleriyle birlikte yılın unutulmaz sahneleri, hafızalara kazınan film müzikleri ve dünyada ses getirdiği hâlde Türkiye’de gösterime girmeyen filmlere yer verilirken, Altyazı yazarlarının katılımıyla gerçekleştirilen Yuvarlak Masa Tartışması’nda da 2016’nın öne çıkan filmleri değerlendiriliyor.
 
Jackie
Şilili yönetmen Pablo Larraín’in imzasını taşıyan ve John F. Kennedy suikastının hemen ertesinde geçen Jackie, Jacqueline Kennedy’nin kameralar önünde yaşamak zorunda kaldığı yas sürecine odaklanıyor. Natalie Portman’ın muhteşem bir performans ortaya koyduğu film üzerine Engin Ertan’ın yazısı Altyazı’nın Ocak sayısında.
 
American Honey
Bir avuç gencin Amerikan taşrasındaki rotasız yolculuğuna eşlik eden American Honey, tanımadığı diyarları keşfe çıkan birinin gözlemci dikkatiyle etrafına bakan, coşkulu bir yol filmi. Altyazı’daki yazısında Abbas Bozkurt, İngiliz yönetmen Andrea Arnold’un filmini yakın plana alıyor.
 
İki Yeni Köşe:
Umut Tazeleyen Filmler ve
Bir Sinema Psikopatının Listesi
Altyazı yeni yıla iki yeni köşeyle merhaba diyor. Umut Tazeleyen Filmler, içinden geçtiğimiz karanlık dönemde umut ışığını sinemada arıyor. Ahmet Gürata’nın önerisiyle hayata geçen bu yeni köşe, Mike Leigh’nin unutulmaz filmi Daima Mutlu (Happy-Go-Lucky) üzerine Gürata’nın umut tazeleyen yazısıyla başlıyor. Geçtiğimiz Kasım ayında kaybettiğimiz Mithat Alam’ın listelere merakından ilham alan Bir Sinema Psikopatının Listesi’ndeyse her ay farklı bir sinema düşkününün öznel kriterlerle oluşturduğu bir film listesi yayımlanacak. Köşenin ilk listesi de Mithat Alam’a ait: Sinema tarihindeki dönüm noktalarından birine isabet eden 1960’ın en iyileri.
 
Altyazı’da ayrıca
Paris Yanıyor (Paris is Burning): Jennie Livingston’ın kült klasiği 6. Pembe Hayat KuirFest kapsamında gösterilecek.
Raoul Coutard: Yeni Dalga’nın görüntü ustasına filmlerinden karelerle veda
Anısına: Altyazı yazarları Mithat Alam’ı anlatıyor.
Meçhul Kız (La Fille Unconnue): Polisiye tonlar taşıyan bir Dardenne filmi
Snowden: “Hikâye ben değilim” diyen adamın hikâyesi
Rogue One: Bir Star Wars Hikâyesi (Rogue One: A Star Wars Story): Jyn Erso doktrini
Müttefik (Allied): Casablanca’nın hayaleti
Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge): Mel Gibson’ın tartışmalı savaş karşıtlığı
Mavi Bisiklet: Adalet ve muhafazakârlık
Ekşi Elmalar: Kartondan dağlar, ekşi elmalar
Bir Yönetmen Beş Madde: Luchino Visconti
Ayın Kısası: Gözde Onaran’dan Fındıklı
+ Hediye Afiş: Jackie
 
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir