Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu Konseri

90. Yılında İstanbul’da
Aleksandrov Rus
Kızılordu Korosu
Konseri
 
Uçak kazasında 64 koro mensubunu kaybeden Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu ve dans grubu, kazadan sonra ilk konserini Türkiye’de gerçekleştirdi.
 
Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu ve dans grubu, 26 Aralık 2016 tarihinde yaşanan uçak kazası sonrası 64 mensubunu kaybetmişti.
 
Duma Kültür Komitesi Başkan Yardımcısı, Duma Milletvekili ve aynı zamanda Rusya Devlet Sanatçısı olan Iosif Kobzon'un da eşlik ettiği topluluk, Cemal Reşit Rey Konser Salonunda (CRR) özel davetli grubu için sahne aldı.
 
Rusya'nın halk şarkılarından, kilise müziklerine, opera aryalarından popüler müziklere kadar uzanan geniş bir yelpazede eserlerle Türkiye'de de gösteriler yapmış olan koro, Türk halkının daha önce de beğenisini kazanmıştı.
 
Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu, kuruluşunun 90. yılında İstanbullu sanatseverlerle buluştu. Topluluk, "Kalinka" gibi sevilen şarkılarının yanı sıra "Ceddin Deden", "Çanakkale Türküsü" ve "Sevdan Olmasa" adlı Türkçe eserleri de yorumladı.
 
Repertuvarında 2 binin üzerinde eser bulunan koroya konserde, bale grubu ile orkestra eşlik etti. Topluluk 6 Mart Salı günü bir kez daha CRR'de sahne aldı.
 
Kızıl Ordu Korosu;  değişik birliklerden gelen, farklı rütbelerde subay ve askerlerin görev aldığı solistler, koro elemanları, orkestra ve dans gruplarından oluşuyor.
 
Kızılordu Merkez Evi'nde 1928'de kurulan koro, ilk gösterisini aynı yıl savaş şartlarındaki askerler ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği halklarına moral vermek amacıyla gerçekleştirdi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir