blank

9. İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali

9-uluslararasi-istanbul-siir-ve-edebiyat-festivali-logqYirmi Ülkeden Yazar ve Şair 
9. Uluslararası İstanbul
Şiir ve Edebiyat Festivali'nde
 
"9. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali" bu yıl 28 Eylül- 2 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.
 
Düzenleme kurulunda Adnan ÖzerMetin Celal ve Doğan Hızlan'ın yer aldığı festivalin onursal başkanı Doğan Hızlan.

Bu yıl bünyesine şiirin yanı sıra öyküroman ve çocuk edebiyatını da katan festival, yirmi ülkeden yazar ve şairi bir araya getirecek.
 
28 Eylül akşamı Pera Palas'taki bir kokteyl ile açılacak olan festival kapsamında, İstanbul'un çeşitli mekanlarında söyleşi ve dinletiler gerçekleşecek.

Ayrıca Shakespeare'in ölümünün 400. ve Cemil Meriç'in doğumunun 100. yıl dönümü kapsamında çeşitli anma etkinliklerinin yanı sıra Moda Sahnesi'nde gerçekleştirilecek oyun okumasında Mert Fırat, Defne Halman, Ceren Hacımuratoğlu, Ümit Bülent Dinçer ve Volkan Yosunlu sahnede olacak.
 
9-uluslararasi-istanbul-siir-ve-edebiyat-festivali-phillip-hammialİngiltere, Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Slovenya, Avusturya, Almanya, Polonya, İsveç, Macaristan, Bosna Hersek, Lübnan, Fas, Suriye, Çin, Arjantin, Meksika ve Avustralya’dan dünyaca ünlü edebiyatçıların yer alacağı festivalde, Türkiye'den Mario LeviAhmet Ümitİskender PalaTarık TufanBeşir Ayvazoğlu, Haydar Ergülen, Zeynep Sevde Paksu, Mevlana İdris Zengin, Selçuk Küpçük, Hüseyin Yurttaş, Abdülkadir Budak, Barış Müstecaplıoğlu ve Mehmet Fidancı gibi yazar ve şairler yer alacak.
 
9-uluslararasi-istanbul-siir-ve-edebiyat-festivali-naida-mujkicTürkiye'de "Yarının Aşkı" kitabıyla tanınan Fransız felsefeci Eric Sadin ve çağdaş Sloven edebiyatının ve Avrupa'nın en önemli yazarlarından sayılan "2011 Avrupa Edebiyat Ödülü" sahibi Drago Jancar, Batı'da Osmanlı hakkında yazdığı tarihi romanlarıyla tanınan İngiliz yazar Jason Goodwin, "Dünya Şiir Hareketi" kurucularından Avustralyalı Phillip Hammial ve sanatseverlerin daha önceki İstanbul şiir festivallerinden hatırlayacağı Bosnalı şair Naida Mujkic de festivale katılacak isimler arasında bulunuyor.
 
Başbakanlık Tanıtma Fonu, Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ sponsorluğuyla düzenlenen festivalin etkinlikleri Pera Palas, Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi, Yerebatan Sarnıcı, Gülhane Parkı, Emirgan Lale Müzesi, Karanlık İşler, Moda Sahnesi, Minoa Kitabevi, Turabibaba Kütüphanesi ve Şiir Hatları Vapuru'nda 28 Eylül-2 Ekim tarihleni arasında gerçekleştirilecek.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir