blank

55. Antalya Film Festivali Ödülleri

blankEn İyi Film:
"Üç Yüz/Three Faces"
 
Uluslararası
55. Antalya Film Festivali
Ödülleri Verildi
 
Uluslararası 55. Antalya Film Festivalinde En İyi Film ödülü, Jafar Panahi'nin yönettiği İran yapımı "Üç Yüz-Three Faces"a verildi.
 
Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 55'incisi düzenlenen festivalin ödül töreni, Cam Piramit'te yapıldı.
 
blank"En İyi Film"
 
Mike Downey'in direktörlüğünü yaptığı, 8'i uluslararası 2'si ulusal olmak üzere 10 filmin yarıştığı festivalde, "En İyi Film" ödülünü, Jafar Panahi'nin yönettiği İran yapımı "Üç Yüz / Three Faces" filmine verildi. Yönetmen ev hapsinde olduğu için ödülünü kızı aldı.
 
blank"En İyi Oyuncular"
 
"En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü, "Ayka" filminin oyuncusu Samal Yeslyamova, "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü, "Capernaum" filmindeki rolüyle küçük mülteci Zain al-Rafeea kazandı.
 
blank"En İyi Yönetmen"
 
"En İyi Yönetmen" ödülü ise Bir Aile İşi (Shoplifters) filminin yönetmeni Hirokazu Koreeda'ya verildi.
 
Yerli ve yabancı çok sayıda oyuncu ve sinemacının katıldığı törenin açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi ve 55. Uluslararası Antalya Film Festivali Başkanı Menderes Türel, sinema dolu güzel bir festivalin daha sonuna gelindiğini söyledi.
 
Antalya Film Festivali'ni 55'inci yılına getiren Antalya halkına sevgi, saygı ve teşekkürlerini sunduğunu anlatan Türel, festivalde yaklaşık bin 200 konukla bir araya gelindiğini, festivalde gösterilen filmleri de yaklaşık 34 bin 900 kişinin izlediğini söyledi.
 
Türel, bunun hem büyük bir gurur kaynağı hem de büyük bir sorumluluk olduğunu belirtti.
 
blankKültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Antalya'yı sinema sektörünün merkezlerinden biri yapmak için yeni bir hedef koyduklarına değinen Türel, "Her türlü sıkıntıya rağmen bu hedefe doğru ilerlemeye devam ediyoruz. Yakın gelecekte Boğaçayı film platolarını inşallah hayata geçireceğiz. Uluslararası sinema kompleksi geniş bir coğrafyada sinemanın kalbi olacak. Gelecek yıl Türkiye Sinema Ödülleri'ni başlatacağız. Bir festival sarayı projemizi de inşallah hep birlikte gerçekleştirmiş olacağız." dedi.
 
Dr. Avni Tolunay İzleyici Ödülü
 
Gecede Dr. Avni Tolunay İzleyici Ödülü "Göç Mevsimi/Birds of Passage" filmine verildi.
 
"Onur Ödüllleri"
 
blank"Onur Ödülü" sanatçı İbrahim Tatlıses'e verilirken, festivale katılamayan Tatlıses adına ödülü sanatçı ve oyuncu Yavuz Bingöl aldı.
blankİbrahim Tatlıses sinevizyonda gösterilen mesajında, "Aranızda olamadığım için çok üzgünüm. Orada olmak isterim ama olamadık. Beni lütfen affedin. Sizleri çok seviyorum. Sinemayı çok seviyorum, sinema adamıyım ben. Sinema emekçilerine, sinema yönetmenlerine çok teşekkür ediyorum, saygılarımı iletiyorum." dedi.
 
blank"Onur Ödülü" alan bir diğer oyuncu ise ABD'li aktör Eric Roberts oldu. Roberts, onur ödülü almaktan mutlu olduğunu belirterek, "Bunun ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Bize genç film yapımcılar gerekiyor. Antalya siz bize genç yapımcılar bulmanız gerekiyor." diye konuştu.
 
"Yaşam Boyu Başarı Ödülü"
 
blankSenaryo yazarı, yönetmen ve oyuncu Cem Yılmaz'a da "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" takdim edildi. Ödülünü Nebahat Çehre ve Ozan Güven'in elinden alan Yılmaz, festivalde bugüne kadar herhangi bir filminin yarışmadığını fakat festivalin hep takipçisi olduğunu dile getirdi.
 
blankSinemayla ilgili her şeyi çok sevdiğini anlatan Yılmaz, "Ben Nebahat Hanım'dan 20 yıl sonra da ödül almayı çok isterim. Hatta Nebahat Hanımla bir film çekmeyi de çok isterim. Ozan Güven'e hiç değinmiyorum, bu 20 yıl içinde bana çok katkısı olmuş bir aktördür." dedi.
 
Ozan Güven de "Bir plaket olsaydı ben de sana ömür boyu arkadaşlık ve dostluk ödülü vermek isterdim, teşekkür ederim." dedi.
 
"Behlül Dal Genç Yetenek Ödülü"
 
"Behlül Dal Genç Yetenek Ödülü", Çınar filminin görüntü yönetmeni Olcay Oğuz'a verildi.
 
"Jüri Özel Ödülü"
 
 "Jüri Özel Ödülü", Derek Doneen'in yönettiği "Kailash" filmine verildi. Yönetmen katılamadığı için ödülü alan festivalin direktörü Mike Downey, jürinin hassasiyet göstererek, dereceye giren filmleri belirlediğini söyledi.
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir