4. Uluslararası Mardin Bienali

"Sözden Öte"
 
4. Uluslararası
Mardin Bienali
Başladı
 
Bu yılki teması "Sözden Öte" olan bienalde 18'i yabancı 50 sanatçı, kentin tarihi mekânlarında sanatlarını icra edecek.
 
Mardin'de bu yıl 4'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Mardin Bienali" başladı.
 
Mardin Sinema Derneği'nin ev sahipliğinde "Sözden Öte" temasıyla Mor Efram Manastırı'nda başlayan bienale, İngiltere, Almanya, Yunanistan, Gürcistan, Irak ve İran gibi ülkelerden sanatçılar katıldı.

Döne Otyam direktörlüğünde, küratörlüğünü Fırat Arapoğlu, Nazlı Gürlek ve Derya Yücel'in yaptığı bienalde, 18'i yabancı 50 sanatçı, 4 Haziran'a kadar Alman Karargahı, Mor Efram Manastırı, Meryem Ana Kilisesi, Yıldız Hamamı, Mardin Müzesi başta olmak üzere tarihi mekânlarda ve çarşılarda performans sergileyecek.
 
Bienal direktörü Otyam, yaptığı açıklamada, bianelin bu yıl yoğun ilgi gördüğünden dolayı katılımın yüksek olduğunu söyledi.
 
Bienalin Mardin turizmine de katkı sunduğuna dikkati çeken Otyam, "Son derece heyecanlıyım. Bu 4'üncü bienalimiz, 50 sanatçımız katılıyor." ifadesini kullandı.
 
İranlı sanatçı Parastou Forouhar'ın, Mor Efram Manastırı'nda ''Portreler'' isimli illüstrasyon ve dijital çizim serisi ilgi gördü.
 
Parastou Forouhar, yaptığı açıklamada, Mardin'de bulunmaktan ve bienale katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
"Portreler" isimli çalışması hakkında bilgi veren Parastou Forouhar, şunları söyledi:
 
''Uzaktan baktığınızda ilk etapta portre olarak görülüyor ama yaklaştığınızda bunun portreden çok daha fazla olduğunu, iki figürün bir mücadelesini görürsünüz. Daha önce İstanbul'da bir programa katılmıştım. İlk defa Mardin'e geliyoruz. Mardin'i gerçekten çok sevdim. Çalışmam burada anlam buldu. Burada olmaktan, bienale katılmaktan çok mutluyum.''
 
4. Uluslararası Mardin Bienali Sanatçıları
 
Albena Baeva / Ali Emir Tapan / Ana Mendieta / Aslı Bostancı / Aydın Teker / Bilge Alkor /
CANAN / Cengiz Tekin / Ceren Oran&Burcu Yılmaz / Chaw Ei Thein / Chris Burden / Çağrı Saray / Didem Erbaş / Eda Aslan / Emre Zeytinoğlu / Fırat Bingöl / Gizem Aksu / Guy Ben-Ner / Hasan Pehlevan / Huo Rf / İhsan Oturmak / İnsel İnal / İpek Duben / Janis Rafa / John Gerrard / Julian Stallabrass / Ken Friedman / Lewis Hine / Leyla Postalcıoğlu / Iliko Zautashvili / Magali Duzant / Mahmut Celayir / Maria Papadimitrou /
MERKEZKAÇ / Metin Çelik / Mustafa Avcı / Mürsel Argunağa / Nasan Tur / Özlem Altın / Parastou Forouhar /
PELESİYER / Ramize Erer / Romina Meriç / Sara Kostic / Senem Gökçe Oğultekin / Serkan Taycan / Seyhun Topuz / Simon Faithfull / Taner Ceylan / Youssef Nabil
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir