blank

33. Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması

blankBursa’da
Uluslararası
33. Altın Karagöz
Halk Dansları
Yarışması
 
blankBu yıl 33'üncüsü düzenlenen Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması'nda yurt dışından gelen katılımcılar ülkelerine ait dansları sergiledi.
 
blankBursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafından bu yıl 33'üncüsü düzenlenen Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması'nda yurt dışından katılımcılar dans gösterileri sundu.
 
blank33. Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması tüm hızıyla devam ediyor. Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alan Moldova, Filipinler, Gürcistan, K.K.T.C, Macaristan, Şili ve Cezayir katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı.
 
blankUluslararası 33. Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması kapsamında 29 ülkeden Bursa’ya gelen dans grupları, şehrin dört bir yanında gösteriler düzenledi. Nilüfer Nazım Hikmet Kültürevi’nde; Makedonya, Çin, Dağıstan.  Yıldırım Kaplıkaya Cazibe Merkezi’nde; Bosna Hersek, Senegal. Hürriyet’te; Bulgaristan, Özbekistan Huzurevi’nde; Moldova, Filipinler, Özbekistan. Korupark’ta; Gürcistan, Bosna Hersek, Dağıstan. Podyumpark’ta; Kıbrıs, Çin, Mudanya’da; Şili, Cezayir, Kuzey Makedonya.  blankKent Müzesi’nde Macaristan, Bulgaristan, Senegal’in yapmış olduğu gösteriler şehrin dört bir yanına adeta renk kattı.
 
blankHalk dansları yarışmasının coşkusu tüm Bursa’yı sararken Kültürpark Açıkhava Tiyatrosunda “Moldova, Filipinler, Gürcistan, K.K.T.C, Macaristan, Şili ve Cezayir ülkeleri yer aldı. Bursa dans ekiplerinden, 1326 Osmanlı Kılıç Kalkan Okçular ve Spor Kulübü, Bursa Anadolu Lisesi Halk Dansları Topluluğu, Bursa Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü, Bursa Uludağ Kültür Sanat Folklor ve Turizm Derneği, Prusa Sanat Gençlik ve Spor Kulübü, Zafer Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü sahne aldı.
 
blankYerli dans topluluklarına plaket takdim edilirken Bursa halkı yapılan dans gösterilerini dakikalarca ayakta alkışladı.
 
Etkinlik, 12 Temmuz'da sona erecek.
 
Etkinlik Ücretsizdir.
 
Yarışma ilk kez 1987 yılında 25 yıllık bir festival deneyiminin sonucunda gerçekleştirildi. Daha ilk yılında 13 ülkenin katılımı ile gerçekleşen yarışma uluslararası çevrelerde büyük beğeni ile karşılandı. Haklı bir saygınlık kazandı. Ülkemizin konusunda ilk ve tek organizasyonu olan Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması geride bıraktığı süreç içinde birçok dünya ülkesinden 350 Halk Dansları Topluluğu ile yaklaşık 16.000 kişiyi yüz akı ile ağırlayarak Bursa'yı dünya halk dansları festivalleri arasındaki ayrıcalıklı bir yere ulaştırdı. Kısa geçmişine karşın, UNESCO'ya bağlı IOF ve CIOFF tarafından benimsenerek uluslararası takvimlere alınan yarışmanın Dünya Halk Kültürleri Platformunda saygın bir yeri var.
 
Yarışmaya Katılan Ülkeler:
Arjantin, Bangladeş, Başkurdistan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir,  Dağıstan, Fildişi Sahiller, Filipinler, Gürcistan, Kıbrıs, Kore, Kosova, Macaristan, Makedonya, Malezya, Meksika, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Polonya, Senegal, Slovakya, Şili, Tımor Leste, Türkmenistan, Ukrayna, Venezuela, Yakutistan.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir