27. TEB Tiyatro Ödülleri

Tiyatro Eleştirmenleri
Yılın En İyilerini
Belirledi
 
27. TEB Tiyatro
Ödülleri Verildi
 
Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin “27. TEB Ödülleri” Şişli Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde sahiplerine takdim edildi.
 
27. TEB Ödülleri çerçevesinde Yılın Yapımı “Martı”, Yılın Kadın Oyuncusu Nezaket Erden, Yılın Erkek Oyuncusu Murat Akkoyunlu, Yılın Yerli Oyun Yazarı Aysel Yıldırım ve Duygu Dalyanoğlu olarak belirlendi.
 
Şevket Çoruh yönetimindeki Baba Sahne, 2018 TEB Özel Ödülü’ne, Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu ve Müjdat Gezen 2018 TEB Onur Ödülü’ne layık görüldü.
 
200’ün üstünde davetli katılımıyla gerçekleşen ödül töreninin sunuculuğunu sinema ve tiyatro oyuncusu Ece Dizdar yaptı. Müzisyen Fide Köksal ise performansıyla konuklara keyifli dakikalar yaşattı.
 
2018 TEB Ödülleri’ne değer görülen eser ve sanatçılar Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2017-2018 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak, üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda belirlendi. TEB üyesi eleştirmen ve akademisyenlerin oylarıyla seçilen, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıklanan en iyilere, Şişli Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirilen törenle ödülleri takdim edildi.
Ragıp Ertuğrul, Nalân Özübek, Dr. Öğr. Üyesi Özlem Hemiş, Ayşe Draz, Doç. Dr. Hasibe Kalkan, Araş. Gör. Ozan Ömer Akgül ve Prof. Dr. Filiz Elmas’tan oluşan Yönetim Kurulu, ödüllerin demokrat bir seçimle belirlendiğinin altını çizdi.
 
Ahmet Sami Özbudak çevirisi ve Serdar Biliş’in rejisiyle sahnelenen Anton Çehov’un ünlü oyunu “Martı”, Yılın Yapımı Ödülü’nü Doç. Dr. Hasibe Kalkan’ın elinden aldı. Pürtelaş Tiyatro prodüksiyonu “Martı”nın Sahne ve Kostüm Tasarımı Gamze Kuş, Müzik Çiğdem Erken, Koreografi Tuğçe Tuna, Işık Tasarımı Cem Yılmazer, Video ve Animasyon Ezgi Kaplan imzasını taşıyor.
 
Latife Tekin’nin Sevgili Arsız Ölüm romanından Nezaket Erden ve Hakan Emre Ünal tarafından uyarlanarak yönetmenliğini Hakan Emre Ünal’ın üstlendiği Seyyar Sahne yapımı “Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit” oyunundaki rolüyle Nezaket Erden, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’nü Tilbe Saran’dan aldı.
 
Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü kategorisinde ise Sebastian Siedel’in yazıp Yücel Erten’in çevirdiği, Emrah Eren rejisiyle sahnelenen, Baba Sahne yapımı, “Bir Baba Hamlet” oyunundaki performansıyla Murat Akkoyunlu, ödülünü geçen yılın ödül sahibi Tolga İskit’ten aldı.
      
Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü de Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu yapımı, Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu ve Sevilay Saral tarafından yönetilen “Zabel”in yazarları Duygu Dalyanoğlu ve Aysel Yıldırım’a ödülleri tiyatro rejisörü Engin Uludağ tarafından verildi.
 
TEB Özel Ödülü bu yıl, tiyatro salonlarının vahşice yok edildiği günümüz ortamında maddi manevi riskler alarak İstanbul’a klasik tiyatro mimarisinin vefa örnekleriyle getirerek büyük bir özveriyle yeni bir tiyatro kazandırdığı, tutarlı ve başarılı bir repertuar sunduğu için Şevket Çoruh ve Baba Sahne’ye İKSV Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz tarafından sunuldu.
 
Bu yıl 27. kez verilen TEB 2018 Ödülleri çerçevesinde, Onur Ödülü, içinde yaşadığımız karanlıktan payını alan tiyatro dünyasında ödünsüz tutum sergilemesi, kendine yapılanlar karşısında dik duruşunu koruması, sanat dünyamıza çok sayıda sanatçı kazandıran MSM’yi kurması ve her şeye karşın yaşatmasından dolayı Müjdat Gezen’e ve bilim kadını, akademisyen, dramaturg, çevirmen ve yazar kimliğiyle bugüne kadar tiyatroya sayısız insan, oyun ve kitap kazandırması, tiyatroda düşünselliğin ve eleştiri geleneğinin gelişmesi ve yerleşmesi için emek vermesi, 1992 yılında Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nü kurarak bu alanda pek çok insanın yetişmesine öncülük etmesi, Almanya ile Türkiye arasında hem sanatsal hem insani köprüler kurarak iki ülke arasındaki kültürler arası diyaloğa verdiği hizmetler ve üstlendiği öncü, aydın, yol gösterici, genç eleştirmenleri destekleyici yaklaşımları nedeniyle Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu’na verildi. Müjdat Gezen’e ödülü TEB Başkanı Ragıp Ertuğrul, Prof. İpşiroğlu’na da Prof. Dr. Dikmen Gürün tarafından takdim edildi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir