blank

Zeugma’nın Muzalar (Esin Perileri) Evi

blankAntik Kent Zeugma'nın
Muzalar (Esin Perileri) Evi
Ziyaretçilerine Hazırlanıyor

blankGaziantep’in Nizip İlçesi Belkıs Mahallesi’ndeki Antik Kent Zeugma'nın Muzalar (Esin Perileri) Evi ziyaretçilerine hazırlanıyor.
 
Zeugma Antik Kenti'nde 2007’den bu yana sürdürülen kazı çalışmaları kapsamında, Muzalar (Esin Perileri) Evi’nin gelecek yılın sonunda ziyarete açılması hedefleniyor.

blankGaziantep’in Nizip ilçesi Belkıs Mahallesi'ndeki Zeugma Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları 2007'den beri sürdürülüyor.
 
blankMuzalar Evi, içinde dönemin sanatçı ve düşünürleri için resmedilmiş ilham perileri olduğu belirtilen "9 perinin" yer aldığı Muzalar Mozaiği'ni barındırıyor.  Muzalar Evi’nin, zengin mimari dekorasyonu, iyi korunmuş mozaik ve freskleriyle Zeugma’daki en önemli Roma konut örneklerinden biri olduğu belirtiliyor.
 
blankMuzalar Evi, yaklaşık 12 yıllık yoğun emeğin sonucunda 11 metrelik bir dolgu toprağının kaldırılması sonucu ortaya çıkarıldı. Muzalar Evi, ziyaretçilerini adeta yüzlerce yıl geriye götürerek, ziyaretçilerine bir Romalının ev ortamını görme şansı sunacak.

blankKazı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay, Zeugma'nın antik dünyanın en önemli coğrafyalarından biri olan Mezopotamya'nın geçiş noktasında yer aldığını belirtti.  Zeugma'nın antik dönemin en stratejik kentlerinden biri olduğunu söyledi.
 
Görkay, Zeugma'nın askeri, jeopolitik ve ticari anlamda civardaki medeniyetleri besleyip, önemli katkılar sunmuş bir dünya mirası olduğunu anlattı. Zeugma Antik Kenti'nin 2000 yılında tamamlanan Birecik Barajı'yla birlikte yapılan kurtarma kazılarıyla dünya gündemine oturduğunu belirtti. Kendilerinin de kurtarma kazılarının ardından 2005'ten bu yana Bakanlar Kurulu kararıyla kazıları sürdürdüklerini belirtti.
 
Zeugma'nın Muzalar (Esin Perileri) Evi

Prof. Dr. Görkay, 2007'den bu yana da Muzalar Evi olarak isimlendirdikleri Roma konutunda çalışmalar yürüttüklerini aktardı.
 
Görkay, Bu yılsonu itibarıyla buradaki çalışmaların sonuna geleceklerini anlattı: "Nisan ayında Muzalar Roma Konutu'nda 12 ay devam edecek kazılara başlandı. Bu sene kasım ayına kadar fiili kazı çalışmalarını devam ettireceğiz. Çalışmalarımız daha sonra çalışma programımızda yer alan restorasyon, konservasyon, arkeolojik mimari belgelemelerin yapılması doğrultusunda devam edecek." dedi.

Görkay, 11 metrelik bir dolgu toprağının altında çalıştıklarını anlattı:
 
"2019'un ekim ayının başı itibarıyla Muzalar Roma Konutu projemizin kazı bölümünü büyük oranda tamamlamış olacağız. Projemizin nihai hedefi buranın da gelen ziyaretçilerin rahat şekilde gezebileceği bir korugan yapıyla koruma altına alınması olacaktır.
 
Gelecek yılın sonuna doğru her şey planlandığı gibi giderse biz burayı da ziyarete açmayı planlıyoruz. Ziyaretçiler buraya geldiklerinde gerçekten çok iyi korunmuş bir Roma evini yerinde görebilecekler. Şu anda 5 tane mozaik var. Daha açılmamış bölümlerden de yine mozaikler bekliyoruz. Ayrıca bu Roma konutunda dönemin özelliklerini yansıtan çok iyi korunmuş figürlü ve geometrik desenli duvar dekorasyonları bulunmakta. Bunların üzerlerinde ayrıca ev yaşayanları tarafından yapılmış yazılı ve figüratif grafitiler var. Bu roma evi, biraz da restorasyonla birlikte neredeyse çatısı örtülebilecek bir aşamaya gelecek bir yapı."
 
Görkay, müzelerde mozaiklerin farklı bir ortamda görülebildiğini söyledi: "Burayı hizmete açtığımızda, ziyaretçiler gerçek bir Roma evinde, bir Romalı yaşadığı ortamı nasıl algılıyorsa aynı duygularla burayı dolaşacaklar." dedi.
ile
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir