blank

“Yaprakların Sanatçısı” Omid Asadi

blank
GÜLÜMSER DEVRİM GÜLER

"Sanat Eseri Yapraklar" ve
"Yaprakların Sanatçısı" Omid Asadi
 
Bugün sizleri Omid Asadi'yle tanıştırmak istiyorum. Omid Asadi çok farklı bir sanatçı, bir heykeltıraş. İran kökenli ve Büyük Britanya’nın Manchester şehrinde yaşıyor.
O muhteşem eserlerini yapraklarla yapıyor ve yaparken yalnızca çakı ve iğne kullanıyor. İnanılmaz bir sabırla yaptığı eserler bir nefesle uçup gidebiliyor. Kurumuş, dalından toprağa düşmüş yapraklara kendi deyişiyle yeni bir hayat veriyor.  İnsanların inanılmaz güzellikteki yapraklara ayaklarıyla basmaları, o yapraklara hak ettikleri dikkati vermemeleri onun zihnini meşgul eden başlıca sorulardan.
 
omid asadiŞöyle diyor Omid Asadi; "Amacım sadece güzel eserler yaratmak değil, bu eserleri yaratırken bir mesaj vermekti.  Anlatmak istediklerimin, mesajlarımın, fikirlerimin esin kaynağı kişisel gözlemlerim, şiirler ve hikâyeler.Sanat; çevremdeki her şeye farklı bir şekilde bakmamı sağlıyor. Hep kendime sordum; insanlar niçin yaprakların güzelliğine hak ettiği dikkati vermiyor. Yapraklara yeni bir hayat vermek istedim ve onları birer sanat eseri yaptım. Bu "yaprakların sanatçısı" olmam için ilk adım oldu."
 
Omid Asadi'nin eserleri Büyük Britanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerde sergilendi. "Herkes sevebilir bir gülü, ama bir yaprağı sevmek için daha çok şeye ihtiyacın var. Güzelliği sevmek sıradan’dır, ama sıradan’ı sevmek güzeldir" diyor Omid Asadi…Evet sıradan solgun yaprakları sevince, "onlara hak ettikleri dikkati verince" böyle "Sanat Eseri Yapraklar" ortaya çıkıyor işte.
 
SANAT ESERİ YAPRAKLAR
OMİD ASADİ 8
OMİD ASADİ 7
OMİD ASADİ 5
OMİD ASADİ 4