blank

Nino Orlandi’nin Tutkusu Ağaç Heykeller

GÜLÜMSER DEVRİM GÜLER yazdı
Nino Orlandi’nin Tutkusu Ağaç Heykeller
 
NİNO ORLANDİ 2Dünyayı heykeltıraşlarla birlikte dolaşmaya devam edelim. Bu kez İtalyan bir heykeltıraşın dünyasını görmeden önce kısa da olsa bir iki söz söyleyelim. Heykeltıraşımızın adı Nino Orlandi ve İtalyan. Yaklaşık on beş yıldır bu sanat dalında çalışıyor. Muhteşem eserlerini yapmak için ağaç kütüklerini kullanıyor. Yani kullanabilecek en eski malzemeyi kullanıyor, ağacın kütük halini. Kendi ifadesiyle; " Kendi kendimin eğiticisiyim ve ağacın çok çekici bir çağırısı var benim için, öyle bir tutku ki bu kendimden geçiyorum", diyor.

Nino Orlandi'nin ellerinde ağaç kütükleri muhteşem birer sanat eserine dönüşüyor. İtalyan sanatçının yaptığı eserlere bakarak onu heykel sanatının hakiki bir sihirbazı sayabilirsiniz. Kendi sanat dalında; yaptığı eserlerle ayrıcalıklı bir yeri var diyebiliriz.

Muhteşem bir uyum hemen göze çarpıyor eserlerinde. Nino Orlandi'nin ağaç heykel kitaplarında hiçbir harf hiçbir sözcük yoksa da, göreni inanılmaz derecede etkiliyor. Bu kitaplarda hiçbir şey yazmıyor diyemiyorsunuz. Aksine eserler daha ilk bakışta kendi hikâyesini anlatıyor. Yüzlerce, binlerce sözcük yerine geçebilecek incelikte ve derinlikte bu eserler.

Ölü ağaç kütüklerinin parçaları bu eserlerde adeta canlanmış, yeni bir hayata başlamış gibi görünüyorlar.  Tam olarak nasıl yani, diye soranlara aşağıdaki eserlere bir göz atın derim. Ağaçlardan kitaplara, kitapların arasından farklı dünyalara, güzel bir seyir sizi bekliyor.

Ağaç Heykeller
NİNO ORLANDİ 11 NİNO ORLANDİ 10 NİNO ORLANDİ 9 NİNO ORLANDİ 8 NİNO ORLANDİ 7 NİNO ORLANDİ 6 NİNO ORLANDİ 5 NİNO ORLANDİ 4 NİNO ORLANDİ 3 NİNO ORLANDİ 2 NİNO ORLANDİ 1 NİNO ORLANDİ 12
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir