Yabancı Öğrenciler “Halk Oyunları” Ekibi

Trabzon ve Rize'nin 
Yöresel Oyunlarıyla
 
Yabancı Öğrenciler
“Halk Oyunları” Ekibi
Türkiye'yi Dolaşacak
 
Kocaeli Üniversitesinde öğrenim gören yabancı öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi, Trabzon ve Rize'nin yöresel oyunlarını farklı illerde sahnelemeye hazırlanıyor.
 
Kocaeli Üniversitesinde öğrenim gören yabancı öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi, Trabzon ve Rize'nin yöresel oyunlarını farklı illerde sahneleyecek.
 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü Uluslararası Öğrenci Birimi tarafından yabancı öğrencilerden oluşturulan halk oyunları ekibi, Trabzon'un ardından Rize'ye ait oyunları öğrendi.
 
Provalara devam eden ekip, Trabzon ve Rize'nin yöresel oyunlarını farklı illerde sahnelemeye hazırlanıyor.
 
"Bu oyunlar biraz terletiyor"
 
Madagaskarlı Jean Chrino, mühendislik fakültesi öğrencisi olduğunu, 2 yıldır Kocaeli'de yaşadığını söyledi.
 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin davetiyle bu ekipte yer aldığını vurgulayan Chrino,"Halk oyunları oynamak için ben de katıldım. Oyunları oynarken zorlanmadım. Ben dans etmeyi seviyorum. Hoşuma gitti. Halk oyunları kıyafetleri bana garip geldi ilk başta ancak giyince alıştım. Geçen seneden beri bu işi yapıyorum. Geçen sene birkaç gösteri yaptık. Bu sene de devam ediyorum. Kocaeli'ye gelmeden önce böyle bir ortamla karşılaşacağımı düşünmüyordum. Oyun oynarken eğleniyorum. Bu oyunlar biraz terletiyor. Bana da spor gibi oluyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çalışanları bizlerle çok güzel ilgileniyorlar. Beraber birçok etkinlik yapıyoruz, iyi oluyor." diye konuştu.
 
Pakistanlı Hassan Irshad ise Türkiye'ye 1,5 sene önce geldiğini, makine mühendisliği bölümünde eğitim gördüğünü dile getirdi.
 
Halk oyunları ekibine geçen sene katıldığını aktaran Irshad, "İlk önce yapamayacağımı düşündüm. Pratik yaptığımda anladım. 23 Nisan Çocuk Bayramı'nda güzel bir gösteri yaptık. Bizim oyunlara benzemiyor. Başlarda bu yüzden biraz zorluk çektim. Kıyafetler ilk başta komik geldi. Daha sonra alıştım. Rize yöresi oyunları oynuyoruz. Rize'ye de gitmek istiyoruz. Pakistan'da kendi şehrimde oyunlar oynamıştım ama bizim oyunlarımız bu şekilde hareketli değil daha basitti. Geldiğimde biraz zorlandım ama şu an iyi oldu alıştım. Trabzon yöresinin oyunlarını çok beğendim." dedi.
 
"Kıyafetlerini çok beğendim. Rengârenk çok güzel"
 
Kırgızistanlı Aisuluu Tilekova da kente bu yıl geldiğini, Kocaeli'de uluslararası ilişkiler bölümünde eğitim aldığını kaydetti.
 
İlk defa halk oyunları oynadığına işaret eden Tilekova, "Çok yorucu ama eğleniyorum. Kıyafetleri de ilk defa denedim. Çok güzel çok beğendim. Oyunu oynarken zorlanıyorum. Ama yine de oynamaya devam ediyorum. Kocaeli'de bu şekilde etkinlikler beklemiyordum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi uluslararası öğrenciler için çok güzel etkinlikler düzenliyor. Bu kadar çok etkinlik beklemiyordum." diye konuştu.
 
Karadağlı Fazila Husic ise işletme bölümü öğrencisi olduğunu, 4 yıldır Kocaeli'de yaşadığını belirterek, "Halkoyunu grubuna arkadaşlarımın tavsiyesi ile katıldım. Kıyafetlerini çok beğendim. Rengârenk çok güzel. Rize'yi de çok merak ediyorum. Sanırım oraya da gideceğiz. Karadeniz turu yapacağız. Yeni hocalarla tanıştım. Onlardan çok memnun kaldım. Yeni şeyler öğretiyorlar bize." ifadelerini kullandı.
 
"Uluslararası öğrencilerle çalışma yapan tek belediye"
 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Şube Müdürü Eyüp Ensar Demir, Kocaeli'de bin 300'e yakın yabancı öğrenci bulunduğunu aktararak, yaklaşık binine yakınıyla sosyal, kültürel faaliyetlerde, çeşitli programlarda bir araya geldiklerini söyledi.
 
Türkiye'de 80 bin uluslararası öğrenci bulunduğunu vurgulayan Demir, uluslararası öğrencilerle çalışma yapan tek belediye olduklarına işaret etti.
 
Demir, 2 yıl önce yabancı öğrencilere yönelik halk oyunları kursu açtıklarını hatırlatarak, bu kursun ardından yabancı öğrencilerden oluşan bir halk oyunları ekibi kurduklarını ifade etti.
 
 

 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir