Türkiye’de Tayland Kültür Etkinlikleri

Türkiye-Tayland
Karşılıklı Kültür Yılı
Kutlamaları
 
Türkiye’de
Tayland Kültür
Etkinlikleri
 
Türkiye-Tayland Karşılıklı Kültür Yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen Tayland Kültür Etkinlikleri, Ankara'da törenle başladı.
 
Cüneyt Gökçer Tiyatrosunda düzenlenen törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Tayland Kültür Bakanı Vira Rajpoj Chanarat ve Tayland’ın Ankara Büyükelçisi Phantipha Lamsudha Ekarohi katıldı.
 
Törende konuşan Tayland Kültür Bakanı Chanarat, "Bu akşam Türk-Tayland kültür yılı olan 2018'in başlangıcını veriyoruz. Ankara, İstanbul ve İzmir'de gerçekleşecek etkinliklerle kültürü, hayatınızın içine dahil edeceğiz." dedi.
 
Bakan Chanarat, Tayland kültürünün tanıtılması için yapılacak etkinliklerde Tayland'a ait müzik, yemek ve diğer kültürel unsurların sunulacağını belirttti. Söz konusu etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Bakan Chanarat’ın ardından konuşan Büyükelçi Ekarohi ise Tayland'a ait kültürel faaliyetlerin düzenleneceği bu etkinliğin iddialı bir girişim olduğunu söyledi. "Sadece bu etkinlik için Tayland'dan 50'ye yakın profesyonel performans sanatçısı, teknisyen ve destek ekibi buraya kadar gelip bu etkinliği hazırladılar." dedi.
 
Ekarohi, kültürlerini Türkiye ile paylaşmaktan her zaman onur duyduklarını söyledi., "Bu etkinlik çerçevesinde küçük bir Tayland'ı kapınıza kadar getiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İnanıyoruz ki kültür, karşılıklı anlayışı getirecek ve karşılıklı anlayış da iş birliğini doğuracaktır." dedi.
 
Tayland Krallığı ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. yılı kapsamında düzenlenen Tayland Kültürel Etkinlikleri, Ankara, İstanbul ve İzmir'de düzenlenecek film festivali, tekstil sergisi ve çeşitli programlarla 7 Ekim'e kadar sürecek.
 
Konuşmaların ardından, Tayland'dan gelen performans sanatçıları, geleneksel Tay müziği eşliğinde dans performanslarını sundu.
 
Davetliler, geleneksel Tay kukla gösterisine alkışlarla eşlik etti. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ve Tayland Kültür Bakanı Chanarat'ı kuklalarla selamlayan göstericiler, renkli görüntüler oluşturdu.
 
Tay moda tasarımcılarının çalışmaları olan ve Tayland kültürünü yansıtan çeşitli kıyafetler defileyle sergilendi. Gece, Tayland’ın kültürel savaş sanatı olan "Muay Thai" (Tay boksu) gösterisiyle devam etti.
 
Performanslarının ardından tüm göstericiler sahneye çıkarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Programın sonunda Ersoy ve diğer davetliler, göstericilere çiçek takdim etti.
 
Tayland Krallığı ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. yılı kapsamında düzenlenen Tayland Kültür Etkinlikleri, Ankara, İstanbul ve İzmir'de düzenlenecek film festivali, tekstil sergisi ve çeşitli programlarla 7 Ekim'e kadar sürecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir