Türk Dünyasının Sevilen Türküleri

Gönül Coğrafyamızdan
Sesler, Hatıralar
 
Bünyamin Aksungur ile
Türk Dünyasının
Sevilen Türküleri
 
Babıali Enderun Sohbetleri kapsamında gerçekleştirilen Gönül Coğrafyamızdan Sesler, Hatıralar etkinliğinde Bünyamin Aksungur ile Türk dünyasının sevilen türküleri müzikseverlerle buluştu.
 
Türk Dünyasının Sevilen Türküleri
 
Yeni Dünya Vakfı'nda gerçekleştirilen etkinliği, yazar Mehmet Nuri Yardım yönetti.
 
Türk dünyasının sevilen türkülerini hem çalıp söyleyen hem hikâye ve anlamlarına değinen Bünyamin Aksungur, müzikseverler tarafından ilgiyle takip edildi.
 
Katılımcıların müzik kültürüyle ilgili sorularını da cevaplayan Aksungur, musikinin ezandan salaya kadar hayatın her aşamasında var olduğunu belirtti.
 
"Hayata müziğimizle tercüman olmuşuz"
 
Türk dünyası müziklerinin önemli ismi Bünyamin Aksungur, dünyada müzik olarak Türk milletinden zengin bir millet olmadığını dile getirdi. "Doğumda kulağına ezan okuyarak çocuklarımıza isim koyuyoruz, orada bizim müziğimiz musiki namelerimiz var. Öldüğümüz zamanda da sala okunarak ölümümüz duyuruluyor, orada da musiki namelerimiz var." dedi.
 
Aksungur, Türklerin tarihte üç kıtada izler bıraktığını ve yaşayış tarzı olarak geniş bir coğrafyaya yayıldığını söyledi: "Türk’ün tarihi Cezayir'de, Sibirya'da, Kerkük'te, Konya'da, Edirne'de, Bursa'da, Kırgızistan'da, Altaylar'da, Balkanlar'dadır." dedi.
 
Aksungur, Türklerin farklı coğrafyalarla kimliğini kaybetmeden kültür alışverişi yaptığını söyledi. Türk müziğinin de çeşitli milletlerden nameler aldığını fakat aldığından çok daha fazlasını o kültürlere verdiğini anlattı.
 
"Müzikte de kendi mührümüzü vurmuşuz"
 
Aksungur, Türk dünyasında bulunan müzikleri diğerlerinden ayıran unsurun, nota ve makamların kodlanıp musiki namelerinin elde ediliş şekli olduğunu dile getirdi:
 
"Müzikte de kendi mührümüzü, damgamızı vurmuşuz. Bizans'tan 12 makam almışız diyoruz ama bu 12 makam Bizans ile hiç teması olmayan Uygurlarda da Doğu Türkistan'da da var. Özbekistan'da şeş makam altı makam, Azerbaycan'da makam sayısı 20'ye yakın. Türkiye'de 400'ün üzerinde makam var, 12'de bırakmamışız. Bu makamların 150'ye yakını hala bugün müziğimizde aktif olarak kullanılıyor."
 
Aksungur, insanların kendini ifade edebilme vasıtası olan dilin de kültürün şekillenmesi açısından müzik gibi önemli olduğunu vurguladı: "Milletleri diğer milletlerden ayıran en önemli unsur, kültür yani yaşama biçimi, konuşma biçimi ve duygularını anlattığı musiki dilidir. İki dil var, biri harflerden oluşan okuma ve yazma dili, diğeri müzik nameleri, şiir, resim ve diğer sanat dallarında ortaya çıkan gönül dili. İkinci dilimiz olan gönül dilimizin sesleri notalardır."
 
Programın ardından Aksungur, "Canan Uykuda" isimli albümünü imzaladı ve katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi. 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir