blank

Tolkien Filmi Sinemalarda

blankYönetmen
Dome Karukoski'nin
Tolkien Filmi
Sinemalarda
 
Yönetmenliğini Dome Karukoski'nin yaptığı Tolkien filmi sinemalarda.
 
Ünlü yazar, şair ve filolog J.R.R. Tolkien'in hayatını anlatan Tolkien filmi 5 Temmuz 2019 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda.
 
blankFilm, dünya edebiyatında ''Lord of The Rings" (Yüzüklerin Efendisi) serisi ve ''The Hobbit'' gibi eserleriyle sinema filmlerine ilham kaynağı olan John Ronald Reuel Tolkien'in hayatını konu alıyor.
 
blankBiyografi türündeki filmde, yazar, şair ve filolog olan olan John Ronald Reuel Tolkien'in çocukluk dönemi, gençlik yılları, âşık olduğu kadın ve 1. Dünya Savaşı ele alınıyor.
 
Yapımcılığını Fox Searchlight Pictures'ın yaptığı İngiltere yapımı filmin başrollerinde Nicholar Hoult, Lily Collins, Pam Ferris, Craig Roberts ve Derek Jacobi yer alıyor.
 
blankSenaryosu David Gleeson ve Stephen Beresford tarafından yazılan filmin müziklerinde Thomas Newman imzası var
 
Film için Notlar
 
blank“Film, Orta Dünya külliyatının temellerini atan ve fantastik kurguda yeni bir dönem açan dilbilimci, yazar ve profesör J.R.R. Tolkien'in hayatını anlatıyor.
 
Tolkien’in gençlik yılları hakkında okuyabileceklerinizi çok iyi bir görsellik içinde görmek isterseniz izleyeceğiniz film budur. Bir yazarın hayal gücünü besleyen şeyler neler olmuştur diye öğrenmek istiyorsanız ve bu yazar da Tolkien olsun istiyorsanız, yine izleyeceğiniz film budur. blankKostümler, setler, efektler, hepsi harika bir şekilde dönemi yansıtıyor. İngiliz aristokrasisi, sınıf farklılığı, dönemin okul, aile ve eğitim disiplini, sınavları, çalışma ortamları, hikâye için harika bir arka plan oluşturuyor.
 
J.R.R. Tolkien‘in Güney Afrika’da yaşamış oluşu, annesinden dinlediği masallar, okudukları, ailevi durumu, parasızlığı, arkadaşlıkları, okulu, onu nasıl okumaya itmiştir? blankGönül ilişkileri, katılmak zorunda kaldığı savaş onu hangi yollara girmeye nasıl mecbur etmiştir, hangi şartlara rağmen çalışmasına devam etmiştir, yani hayal gücü hangi şartlarla bilenmiştir, film bunun hakkında ve Tolkien denince insanların merak ettiği de hep budur zaten.

Tolkien filmi, yazarın yaşamında onu besleyen kaynakları güzelce ortaya koyuyor.”
 
Filmin Konusu
 
Tolkien, Lord of The Rings serisi, The Hobbit, Silmarillion, Hurin'in Çocukları ve daha nice edebiyat dünyasına kazandırdığı önemli eserle tanınan J.R.R. Tolkien’ın hayatını konu ediyor. Film, İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen JRR Tolkien'ın yetim kaldığı çocukluk döneminden itibaren yaşamının ilerleyen dönemine uzanıyor. Tolkien'in arkadaşlık ve aşkı keşfetme hikayesi anlatılırken diğer yandan da I. Dünya Savaşı Dönemi'nde Tolkien'in yaşadıklarına değiniliyor.
 
"Çocuk yaşta babasını kaybeden Tolkien, annesi ve erkek kardeşi ile Güney Afrika'dan İngiltere'ye göç etmek zorunda kalır. Gittiği bu yabancı ülkede fakir bir yetim olan Tolkien, yetenekleri ve zekasıyla kendini bu durumdan sıyırır ve kimsenin düşünemeyeceği diller, mitolojik bir evren ve ilginç yaratıklar meydana getirir. Birmingham'da gittiği prestijli bir okulda edindiği arkadaşlarının desteğiyle hayatı değişen Tolkien, savaşın baskın olduğu yıllarda bu topluluk ve peşinden gittiği aşkı sayesinde zor zamanları atlatarak birçok etkileyici eseri kaleme alır."
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir