Tarık Akan Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Tarık Akan Vefat Yıldönümünde AnılıyorTürk Sinemasının
Efsane Oyuncusu
Tarık Akan
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
 
Türk sinemasının unutulmaz filmlerinin efsane oyuncusu Tarık Akan vefat yıldönümünde anılıyor
 
Usta oyuncu, 16 Eylül 2016'da akciğer kanseri tedavisi gördüğü hastanede hayata veda etmişti.
 
Tarık Akan Vefat Yıldönümünde AnılıyorTarık Akan; 13 Aralık 1949 yılında İstanbul'da bir abla ve bir ağabeyden sonra üçüncü çocuk olarak dünyaya geldi.
 
Asıl adı Tahsin Tarık Üregil’dir. Subay olan babası Yaşar Bey'in görevi nedeniyle Erzurum Dumlupınar İlkokulu'nda başladığı ilkokulu Kayseri'de tamamladı. Babasının emekliliğinden sonra ailesiyle İstanbul Bakırköy'de yaşamaya başladı.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Yüksek Mühendisliği'nde okuyan Tarık Akan, ardından Gazetecilik Yüksek Okulu'na girdi. Bu bölümden mezun oldu.
 
Yeşilçam’ın Yakışıklısı
 
Tarık Akan Vefat Yıldönümünde AnılıyorSinemaya geçmeden önce Bakırköy plajlarında cankurtaranlık ve işportacılık yaptı. Akan, 1970 yılında Ses Dergisi'nin açtığı Sinema Artist Yarışması'nı kazandı.1971'de ilk filmi olan 'Solan Bir Yaprak Gibi'yle kamera karşısına geçti ve Tarık Akan adını aldı.
 
1979 yılında zorunlu askerlik görevini yedek subay olarak Denizli'de tamamladı. 1970-1975 arası yılda 12 filmde rol alarak Yeşilçam’ın en parlak günlerinde yer aldı.
 
Emel Sayın'la Mavi Boncuk, Hülya Koçyiğit'le Sev Kardeşim, Hale Soygazi ile Gece Kuşu Zehra filminde oynadı. Hababam Sınıfı filmiyle Türk sinemasının unutulmazları arasına girdi.
 
Tarık Akan Vefat Yıldönümünde AnılıyorAkan, daha sonra ‘‘değişirken yok olmayı’’ göze aldı ve mesajı olan filmler yapmaya karar verdi. Bu kararın ilk ürünü Cüneyt Arkın'la birlikte oynadığı Nehir filmidir. Bunu ‘Maden, Sürü, Yol, Kanal gibi politik filmler takip etti.
 
Oğlu, Gençliğini Oynadı
 
1986 yılında Yasemin Erkut ile evlenen oyuncunun aynı yıl Barış Zeki Eregül adlı oğlu dünyaya geldi.
 
 İki yıl sonra, 1988 yılında Yaşar Özgür Eregül ve Özlem Eregül adındaki ikiz çocukları dünyaya geldi.
 
Evlendikten dört yıl sonra 1989 yılında boşandı. Akan'ın, ilk çocuğu olan Barış Zeki Eregül 2009 yılında Tarık Akan'ın da oynadığı "Deli Deli Olma" adlı filmde babasının gençliğini oynayarak oyunculuk hayatına atıldı.
 
2,5 Ay Hücre Cezası
 
12 Eylül döneminde Tarık Akan, askeri darbenin hemen ardından, 1981 başlarında, Almanya’da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklandı.
 
Tutuklanmanın nedeni, bir gazetenin manşete çıkardığı yanlı ve yalan haberdi.
 
 Böylece 12 yıl hapis istemiyle uzun bir yargılanma süreci başladı ve 2,5 ay hücre hapsi cezası aldı.
 
Yazarlıktan Eğitimciliğe
 
2002 yılında hapishane günlerini ve darbe sürecini "Anne Kafamda Bit Var" isimli kitabında anlattı.
1991 yılında daha önceleri kendisinin de okuduğu Taş Özel İlkokulu'nu yap-işlet-devret sistemi ile alarak Özel Taş Koleji'ni kurdu. Böylece eğitim sektörüne de giriş yaptı.
 
Nesin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı
 
Eğitim konusunda da diğer işlerinde olduğu gibi başarılı oldu.
 
Aziz Nesin'in vefatından sonra görevini devir alan oğlu Ali Esin'den vakıf başkanlığını devir aldı. 2005 yılında Nesin Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yaptı.
 
Cannes’da Aday Oldu
 
120’yi aşkın sinema filmi ve 4 televizyon dizisinde rol aldı. 1985 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde “Pansiyon” filmi ile Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü'nü aldı. 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde “Yol” filmi ile En İyi Erkek Oyuncu adayı oldu.
 
1973 – 2002 yılları arasında 12 ödüle layık görüldü.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir