Şule Yüksel Şenler Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Şule Yüksel Şenler Vefat Yıldönümünde AnılıyorYazar
Şule Yüksel Şenler
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
 
Şule Yüksel Şenler Vefat Yıldönümünde AnılıyorFikir ve sanat insanı,
yazar Şule Yüksel Şenler
vefat yıldönümünde anılıyor 
 
Şule Yüksel Şenler, Huzur Sokağı romanı ve başörtüsü konusunda verdiği mücadeleyle biliniyordu
 
Uzun bir süre solunum yolu enfeksiyonu tedavisi gören Şule Yüksel Şenler 28 Ağustos 2019'da 81 yaşında vefat etmişti
 
Şule Yüksel Şenler’in Birleşen Yollar adıyla sinemaya uyarlanan Huzur Sokağı romanı dizi olarak da  televizyon ekranlarına gelmişti.
 
Şule Yüksel Şenler Vefat Yıldönümünde Anılıyor1960'lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarıyla ün kazanan Şenler, Türkiye'de başörtüsü konusunda çok önemli bir mücadele sergilemişti.
 
Başörtüsü mücadelesinin en önemli öncü isimlerinden olan Şenler'in hayatı bir mücadelenin hikâyesi niteliğinde.
 
Şule Yüksel Şenler Vefat Yıldönümünde AnılıyorŞule Yüksel Şenler; 29 Mayıs 1938 tarihinde Kayseri'de doğdu. 1960'lı yıllarda yazdığı yazılar ve katıldığı konferanslarla ün kazandı. Genç bir gazeteci iken 1965 yılında tesettüre giren Şenler, Anadolu'yu karış karış gezerek verdiği konferanslar ile ülke genelinde başörtüsü meselesini anlattı.
 
O kadar ki, Şule Yüksel Şenler'i taklit eden genç kızların başlarını aynı şekilde örtmesiyle "Şulebaş" terimi ortaya çıktı.
 
Şule Yüksel Şenler Vefat Yıldönümünde AnılıyorBaşörtüsüne girdikten sonra yazdığı, "İslam Kadınına Hitap" başlıklı yazısı Yeni İstiklal gazetesinde yayınlandı. Yazı sonrasında Türk Kadınlar Birliği'nin şikâyetiyle hakkında davalar açıldı.

Bu süreçten sonra Şenler'in yazdığı yazılar ve verdiği konferanslar sebebiyle peş peşe davalar açılmaya başladı. Verdiği konferanslar sebebiyle hakkında gıyabi tutuklama kararı alınan Şenler'in fotoğrafları her yere asıldı.
 
Bir süre kaçak yaşayan Şenler, tüberküloz olunca teslim oldu, Bursa Cezaevi'nde yattı. Şenler'in hapisteki günleri türlü türlü hastalık ve sıkıntı ile geçti.
 
Hür Söz, Yeni İstikbal, Babıali'de Sabah gazetelerinde yazan Şenler, Bugün gazetesinde 1967-71 tarihleri arasında köşe yazarlığı yaptı.
 
 
Şenler'in tüm zamanların en çok okunan yazarları arasında yer almasını sağlayan Huzur Sokağı romanı, film ve dizi sektörüne de damga vurdu. Roman, 1970'te Birleşen Yollar ismiyle sinemaya uyarlandı. Yücel Çakmaklı'nın yönettiği İzzet Günay ve Türkan Şoray'ın başrol oynadığı filmi milyonlarca insan izledi. Roman daha sonra aynı isimle televizyon dizisi oldu,
 
Eserleri
 
Huzur Sokağı
Gençliğin Izdırabı
Hidayet
Bize Ne Oldu
İslam'da ve Günümüzde Kadın
Duyuşlar
Her Şey İslam için
Uygarlığın Gözyaşları
Kız ve Çiçek
Sağ El
Bir Bilinçli Öğretmen
Yılanla Tilki
Şule Yüksel Şenler Vefat Yıldönümünde Anılıyor
Şule Yüksel Şenler Vefat Yıldönümünde Anılıyor

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir