Sığınmacıların Dramı Dansla Anlatılacak

Anadolu Ateşi
Dans Topluluğu’nun
"Bereketli Hilal Projesi"
 
Sığınmacıların Dramı
Dansla Anlatılacak
 
Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, BM ve UNESCO ile ortaklaşa yürütülecek "Bereketli Hilal Projesi" kapsamında sığınmacıların sesini dünyaya duyuracak.
 
Türkiye'nin yanı sıra çok sayıda ülkede milyonlarca seyirciye ulaşan Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, sığınmacıların dramını dansla anlatacak.
 
Topluluk, Suriye'deki iç savaştan kaçan 3,5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye'nin takdir toplayan tutumunu ve göçe zorlanan sığınmacıların dramlarını, "Bereketli Hilal Projesi" ile sahneye taşıyacak.
 
Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ile ortaklaşa yürütülecek projede, kamplardan seçilen sığınmacılar, profesyonel dansçılarla sahneye çıkacak.
 
Topluluğun genel sanat yönetmeni Mustafa Erdoğan: “2018'in "Troya yılı" ile ilgili müzikalin turnesinin devam ettiğini belirtti. Sığınmacıların dramlarına dikkati çekmek için de "Bereketli Hilal Projesi"ni hazırladıklarını söyledi.
 
"Türkiye, bu anlamda dünyaya örnek oldu"
 
"Göçmenlerin sesini duyuracağız" diyen Erdoğan: "Sığınmacılar konusu çok önemli. İnsanları topraklarından sürgün ve göç ettirmek, en büyük insanlık suçudur. Tarihte ve kutsal kitaplarda eskiden yeryüzü cenneti olarak bilinen coğrafyada, şu anda bir cehennem yaşanıyor. Oradaki birçok halk büyük trajediler yaşıyor. Büyük katliamlar ve savaş sürüyor ama Türkiye, bu anlamda dünyaya örnek oldu, sığınmacılara kapılarını açarak gerçekten bir insanlık dersi verdi. Avrupa'da çelme takılan, etrafına dikenli teller çekilen insanları, Türkiye bağrına bastı. Bundan güç alarak proje hazırladık" dedi.
 
"Eskiden gazete ilanlarıyla dansçı alırdık"
 
Erdoğan, topluluk olarak, Türkiye'deki gösterilenin yanı sıra 100'ün üzerinde ülkeye giderek, 45 milyonun üzerinde yabancı seyirciye ulaştıklarını ifade etti: "İstanbul'da dört okulumuz var. Ankara'da, Antalya'da okulumuz var. Çanakkale ve Bursa'da yeni okul açacağız. Bir ekol yaratabilmek için okullaşmak gerekiyor." dedi.
 
İlk yıllarda dansçı bulmakta zorlandıklarını vurgulayan Erdoğan, "Gazete ilanlarıyla dansçı alırdık. Şimdi kendi okullarımızda dansçılarımızı yetiştiriyoruz. Üstelik 3-4 yaşlarında alarak bunu yapıyoruz." diye konuştu.
 
Dans okullarında yetişen gençlerin, profesyonel dansçılarla sahneye çıktığını kaydeden Erdoğan, Türk kültürünü anlatmaya yönelik farklı alanlarda çalışmalarının olduğunu sözlerine ekledi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir