blank

Sevim Asımgil Vefat Etti

blankEdebiyat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Çok Okunan
Romanların Yazarı
Sevim Asımgil
Vefat Etti
 
blankHekimlik mesleğini bırakarak ömrünü yazmaya ve anlatmaya adayan, çok okunan romanların yazarı Sevim Asımgil vefat etti.
 
60’a yakın esere imza atan, yurt içinde ve yırt dışında yüzlerce konferans veren, çok okunan onlarca romanın yazarı Sevim Asımgil 1 hafta önce 19 Ekim 2018 Cuma günü 77 yaşında vefat etti. Yazarın vefat ettiğini sosyal medyadan okurları duyurdu.
 
blankSevim Asımgil; 10 Mart 1939’da Gümülcine’de dünyaya geldi. Babası Mehmet Esencan, annesi ise Nimet Hanımdır. İlkokulu Gümülcine'de okudu. Batı Trakya’da Müslüman çocuklar arasında yapılan imtihanı kazanarak İlkokuldan sonraki eğitimine Türkiye’de, devlet bursuyla devam etti.  Liseyi Bursa Kız Lisesi’nde okudu. Okul yıllarında modern bir kadın olarak yetişti.  Liseden sonra kazanmış olduğu İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine devam ederek bu okulu bitirdi.
 
İlk romanı  “Siyah Zambak ve Merve, 1985’de yayınlandı.
 
Okulu bitirdikten sonra serbest diş hekimi olarak çalışmaya başladı.  Muayenehanesine tedavi için gelen bir müftünün hanımının getirdiği dini kitapları okuyunca hayata bakışı değişti, örtünmeye başladı. blankİslami hayatı tercih ederek İslami bir hayat yaşamaya başladı İslami ilimleri öğrenmek amacıyla çeşitli hocalardan ders alarak Arapçayı öğrendi. İslami ilimleri tahsil etmeye başladı.   İlk yazısı Diyanet dergisinde yayınlandı.  Romanlar yazmaya başladı.  İlk romanı  “Siyah Zambak ve Merve, 1985’de yayınlandı.
 
Uzun yıllar diş hekimliği yaptıktan sonra 1988’de muayenehanesini kapatarak mesaisini tamamen yazmaya ve konferanslara ayırdı.  Türkiye içinde ve dışında seri olarak konferanslar verdi. Çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri yayınlandı. Değişik konularda inceleme-araştırma eserlerini kaleme aldı.
 
İki çocuğu olan yazarın oğlu Dr. Adil Asımgil ve kızı ilahiyatçı Merve Şahin de araştırmacı yazardır.
 
Dinî meselelerde hassasiyetiyle bilinen yazarın romanları, en çok İslami çevrelerde ilgi gördü. 56 kitabı basılan yazarın sadece romanları değil ilmi eserleri de bulunuyor.
 
Kadın İlmihali, Mutluluk Yolu, Evlilik Muhteşem Birliktelik, Muhteşem Hayatlar isimli eserleri Almancaya tercüme edildi.
 
Bazı Romanları:
 
Siyah Zambak ve Merve (1985)
Sevda Geri Dön (1992)
Dilara (1993)
Diana (1994)
Meriç'in Gelini (1995)
Düğünümde Ağlama (1995)
Ayrılan Kalpler (1997)
Aşka Çıkış Yok (1998)
İsmailağa Sokağı (1999)  
Yüreğim Nereye (2000)
Terk Etme Beni (2001)
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir