blank

Sadan Hanım ve Diğer Hikâyeler Sergisi

blank21 Eylül Dünya
Alzheimer Günü
Kapsamında
 
Sadan Hanım ve
Diğer Hikâyeler
Sergisi
 
21 Eylül Dünya Alzheimer Günü kapsamında düzenlenen Sadan Hanım ve Diğer Hikâyeler Sergisi Capitol Alışveriş Merkezi’nde açılıyor.
 
blankSergide, ‘Bir İstanbul Hanımefendisi Sadan Hanım’ ve bazı Alzheimer hastalarının gerçek hayat hikâyelerinden yola çıkan ünlü sanatçıların eserleri yer alıyor.
 
Sadan Hanım ve Diğer Hikâyeler Sergisi 20 Eylül – 20 Ekim tarihleri arasında Capitol Alışveriş Merkezi’nde sanatseverlerin izlenimine sunulacak.
 
Direktörlüğünü Göksel Gülensoy’un üstlendiği serginin küratörü Denizhan Özer.
 
blankSergide eserleri yer alan sanatçılar; Bahadır İşler, Bahri Genç, Bedri Baykam, Utku Varlık, Demet Taşpınar, Deniz Pireci. Devabil Kara, Devrim Erbil, Eda Çığırlı, Ekrem Kahraman, Hakan Esmer, Işıl Arısoy Kaya, Mahir Güven, Mustafa Albayrak. Neslihan Kıyar, Nevres Akın, Onay Akbaş, Pelin Özgöçen, Serdar Leblebici, Serkan Bayer, Tülin Onat
 
Sanatçılar sergideki eserlerinde Alzheimer hastalığının bireysel ve toplumsal hayat üzerinde bıraktığı etkiyi görünür hale getirmeye çalışmışlar.
 
Bilimsel verilere göre, Türkiye’de bugün 800 bin Alzheimer hastası var. Türkiye’nin, 2035 yılında dünyada en fazla Alzheimer hastalığının görüldüğü üçüncü ülke olacağı tahmin edilmektedir.
 
blankSadan Hanım” projesi insan beyninin geriye dönük olarak bellekten sildiği imgeler dünyasının yok oluşunu, yaşanmışlıkların izleri üzerinden irdeliyor.
 
Proje; Kültür Bakanlığı, Türkiye Alzheimer Derneği ve Kinostanbul Film tarafından destekleniyor.  Capitol Alışveriş Merkezi de projenin ilk ayağına ev sahipliği yapıyor. Proje ile Alzheimer hastalığına dikkatlerin çekilmesi amaçlanıyor.
 
Sergi, İstanbul’daki ilk gösterimden sonra Eylül 2020'ye kadar yurt içinde ve yurt dışında 10 farklı kentte serüvenine devam edecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir