blank

“Rus Edebiyatında İdealler ve Gerçeklik”

blankPyotr Kropotkin’den
Bir Edebiyat Eleştirisi
 
“Rus Edebiyatında
İdealler ve Gerçeklik”
Hece Yayınları'ndan
Çıktı.
 
Pyotr Kropotkin’in “Rus Edebiyatında İdealler ve Gerçeklik” adlı eseri  Burak Ş. Çelik  çevirisiyle Hece Yayınları'ndan çıktı.
 
Pyotr Kropotkin ülkemizde siyasi görüşleriyle bilindi, bir anarşist olarak onun siyasi fikirlerini biliyor, tanıyorduk. Ancak bir anarşistin edebiyata dair düşünceleri biz edebiyatçılar için önemli. Bugün onu yeniden okumanın başka bir değeri var. Kendi sözleriyle etrafımızı çevreleyen ön yargılar ormanına balta vuran bir dâhidir Kropotkin.
 
“Koşullar ile uzlaşmak istemiyoruz. Onlara başkaldırıyoruz. Koşullar üzerimizde ağırlık oluşturuyor, bizi devrimcileştiriyor. Bizi isyana yönelten şeye uyum sağlamayız. Her türlü uzlaşmayı, hatta tüm mütarekeleri reddediyor ve bu koşullara karşı sonuna kadar mücadele etmek için kendimize söz veriyoruz. Bu bir uzlaşma değildir ve kararlı insan, koşulların kendi kendine değişmesini bekleyerek huzurla uyuma iznini kendine vermez.”
 
Kropotkin bu kitapla edebiyata dair muhteşem bir değerlendirme yapıyor. Rus edebiyatına dair en içeriden, en sahici bilgiler sunuyor. Rus edebiyatını başlangıcından bugüne birçok bilinmeyen konuyu aydınlatarak işliyor. Temiz, sade ve fakat derin analizlerle. Bugüne dek iyi bildiğimiz bir şeyleri tersine çeviriyor yazar. Dostoyevski’de övülen, Gorki’de ise itham edilen bazı şeyleri ters yüz ediyor. Bizi hayran bırakan sızlanma hastalığını gevezelik olarak yorumlayıp bazen taraflı edebiyat denilen şeyde bir haklılık bulabiliyor.
 
Rus dili, Rus romanı, Rus destanları, Rus şiiri, Rus tiyatrosu gibi birçok konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesin başucu eseri olacak bir kitap bu.
 
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir