blank

Petra Nachtmanova’dan Âşık Veysel Türküleri

blankAlman Belgesel Yapımcısı 
Petra Nachtmanova'dan
Âşık Veysel Türküleri
 
blankDünyaca ünlü halk ozanı Âşık Veysel'in hayranı olan Alman belgesel yapımcısı Petra Nachtmanova, ozanın Sivrialan'daki mezarı başında ve müzesinde çekimi yapılan belgesel için geçtiği kamera karşısında bağlama çalıp Veysel'in türkülerini okudu.
 
Âşık Veysel'e tutkusuyla dikkati çeken ve türkü söyleyebilmek için Türkçe öğrenen Alman belgesel yapımcısı Petra Nachtmanova ünlü ozanın mezarı başında ve müzesinde bağlama çaldı, türkülerini okudu.
 
blankAlmanya ve Fransa'da yayın yapan bir televizyon kanalına hazırlanan "Saz Güvenin Anahtarı" adlı belgesel çekimleri için Âşık Veysel'in memleketi Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyüne gelen 31 yaşındaki yapımcı Nachtmanova, belgeselde hayat hikâyesine yer verilen ünlü ozana hayranlığıyla dikkati çekiyor.
 
Her karış toprağında Veysel'in hatırası bulunan Sivrialan'da duygusal anlar yaşayan Nachtmanova, Veysel'in kabri başında ve müzesindeki mumya heykelinin önünde "Uzun İnce Bir Yoldayım" ve "Çiğdem Der ki Ben Alayım" türkülerini okudu ve adeta ozanla hasret giderdi.
 
Berlin'de yaşayan program yapımcısı Petra Nachtmanova, küçük yaşta bağlamayla tanıştığını ve ilk olarak da Âşık Veysel'in türkülerini söylemeye başladığını belirtti.
 
Veysel'in büyük bir değer olduğunu vurgulayan Nachtmanova, "Türkçeyi türküler için, şiirleri anlamak için öğrendim ve bunun büyük parçası Âşık Veysel oldu. Veysel'in şiirleri benim için çok önemli. Belki hala Türkçem yeterli değil ama yine de okumaya çalışıyorum, anlamaya çalışıyorum ve çok büyük bir zevk alıyorum." dedi.
 
Veysel'e hayranlığı nedeniyle belgesel çekimi için Sivrialan köyüne geldiklerini aktaran Nachtmanova, belgesel projesi kapsamında Berlin'den Horasan'a kadar yolculuk yapacaklarını söyledi.
 
Çekecekleri belgesele konu olacak kişilerin büyük bölümünün Anadolu'da yaşadığını dile getiren Nachtmanova, "Bu sazın ana toprağı buralar. Buradan Elazığ, Tunceli, Erzurum ve Kars'a gideceğiz. Daha sonra Gürcistan, Azerbaycan ve İran'a giderek çekimlerimizi tamamlayacağız." diye konuştu.
 
"Bana insan olduğumu anlatıyor"
 
Veysel'in etkisinin tüm çekimlerde olacağını anlatan Nachtmanova, "Âşık Veysel, bana doğanın güzelliğini, insan olduğumu anlatıyor. Avrupalı bir insan olduğumu anlatıyor. Bana aynı şekilde dokunuyor onun sözleri. O sizin şansınız, bazen kıskanıyorum, gerçekten onu yaşayın." ifadelerini kullandı.
 
Nachtmanova, Âşık Veysel'e önemli bir yer ayıracakları 205 dakikalık belgeselin gelecek yıl Almanya ve Fransa'da yayınlanacağına işaret etti.
 
Belgeselin Fransız yönetmeni Stephan Talneav da Âşık Veysel’in şarkılarını 5-6 yıldır dinlediklerini, aynı şarkıları mezarı başında dinlemenin ise çok etkileyici ve duygusal olduğunu vurguladı.
 
"Doğayı çok severdi"
 
Ünlü halk ozanı Âşık Veysel'in oğlu Bahri Şatıroğlu ise babasına gösterilen ilgiden memnuniyet duyduğunu aktararak Nachtmanova'ya teşekkür etti.
 
Veysel'in kızı Zekine Şatıroğlu da "Babam cumhuriyetçiydi, Atatürkçüydü, doğayı çok severdi, insanları çok severdi, misafiri çok severdi." diye konuştu.
 
Veysel’in torunu Nazender Süzer Gökçe de Âşık Veysel'i dostlarının unutmadığını, Nachtmanova'nın da Berlin'den gelerek çekimler yaptığını söyledi.
 
Nachtmanova'nın Âşık Veysel'e çok farklı gözle baktığını dile getiren Gökçe, "Mezarı başında türküyü söylerken 3 dakika gerçekten orada değildi, transa geçmişti. Bunu gözyaşlarıyla dışa vurdu. O anı yaşamak çok güzeldi, çok teşekkür ediyorum." dedi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir