“Odun Ateşinde Aşk”

Odun-Ateşinde-Aşk---kapakAyhan Özköroğlu’nun  
“Odun Ateşinde Aşk” Kitabı
“KentKitap” Yayınlarından Çıktı
 
Adından dolayı roman ya da şiir kitabı sanılabilecek olan “Odun Ateşinde Aşk” deneme türünde bir eser ancak yirmibirinci yüzyıl aşklarına farklı ve dokunaklı sözcüklerle dokunan hem roman hem şiir tadında modern bir ağıt…
 
Kitabın tanıtım bülteninden aşağıya alıntıladığımız satırlar bu tespiti doğruluyor gibi;
 
“Hiç kimse bir Sezai Karakoç olmayacak bir Mona Rosa daha yazılmayacak… Kimse bir daha sevdiğine mektup yazmayacak. SMS'di, e-maildi, Whatsapp'tı, Viber'di hiç kimse sevdiğinin el yazısını merak etmeyecek bu yüzden.
 
Ayna tutulmayacak, ışıklar kapatılıp sönmeyecek. Nasıl evlendiniz sorusuna herkes severek evlendik, âşıktık diyecek ama nefret ederek ayrılacaklar, çabucak boşanacaklar tek celse aşklarını hatırlayacak mazi kayıtları. Fotoğraflar kesilecek… Kalpli balon havasında herkesin sevgisi bir anda sönecek. Giden arkasına dönüp bakmayacak. Hediyeler paketlenecek ama poşetleme hatası olarak tarihe geçecek. Alınan çiçekler solacak. Çünkü ezbere şiirler sadece 23 Nisan şiirleri olarak bilinecek. Kimi Leyla diyecek kimi Mecnun ama kimse ne Leyla ne Mecnun olacak.
 
Velhasıl aşk sanayileşmiş çabuk üretilip çabuk tüketilmiş çabuk unutulmuş olacak. Birbirlerine bakıyorlar ama gözlerinin rengini bilmiyorlar daha. Bi dolu cümle kuruyorlar ama nerede o zaman mana? Herkes ne buldum delisi ne oldum akıllısı evet.
 
Odun-Ateşinde-Aşk---reklam
 
Aşk bir denklem ama herkes yanlış buluyor sonucu… Evlilik programları paravan arkaları… Evin var mı araban var mı? Ne tuhaf. Kutsal deyip ayakaltına almak ne kolay? İnsanları anlamanın yolu yok. İnsanlığın bilmem ne çağı ama hala ilkelin ilkeli. Kaba nezaketsiz. Samimiyetsiz soğuk. Aşka yeniden bir bakış penceresiz… Ve Aşklar… Artık odun ateşi gibi kolay tutuşacak, iyi ısıtacak ve çabuk geçecek…”
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir