Nurmuhammed Tohti Vefat Etti

Edebiyat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Doğu Türkistanlı
Ünlü Yazar
Nurmuhammed Tohti
Vefat Etti
 
Doğu Türkistanlı ünlü yazar Nurmuhammed Tohti, Çin toplama kampında şehit oldu.
 
Çin'in Doğu Türkistan Türklerini hapsettiği toplama kamplarında bir Türk aydını daha şehit oldu.
 
Dünyaca ünlü Uygur Türk'ü yazar Nurmuhammed Tohti yaklaşık 70 gün önce kapatıldığı toplama kampında 70 yaşında hayatını kaybetti.
 
Tohti'nin naaşı ayaklarındaki kelepçe ile 3 Haziran 2019'da ailesine teslim edildi.
 
Uygur Türk'ü yazar Nurmuhammed Tohti, Mart ayı sonunda sorgu için evine gelen polislerce gözaltına alındıktan sonra toplama kampına kapatılmıştı
Tohti'nin sorgu ve işkence sırasında şehit edildiği ortaya çıktı.
 
Uygur gazeteci ve aktivist Abduveli Eyüp'ün bildirdiğine göre (kaynak), Nurmuhammed Tohti ölümünden 70 gün önce, Çin yerel polisi tarafından toplama kampına alındı ​​ve gözaltına alındıktan hemen sonra kalp krizi geçirdi. Toplama kampı doktorları sağlık koşullarını görmezden geldiler. Toplama kampının Çinli yetkilileri 70 gün boyunca Tohti’ye acı çektirerek ve işkence ederek yavaş yavaş ölmesini beklediler.
 
Böylece Tohti, 70 gün süren gözaltı, sorgu ve işkence sonunda hayatını kaybetti. 
 
Nurmuhammed Tohti, Aralık 1949'da Hotan ilçesinin Tevekkül kasabasında doğdu. Hotan şehrinde Liseyi bitirdikten sonra çiftçi oldu. 1973-1977 arasında, “Sincan Üniversitesi” nde (Doğu Türkistan'ın başkentinde) matematik okudu ve Hotan Normal Koleji'nde ders verdi. Ayrıca, Doğu Türkistan Yazarlar Birliği’nde profesyonel bir yazar olarak görev yaptı.
 
Tohti'nin yazma kariyeri, 1984'te, “Bir Yavruların Anısına” başlıklı ilk nesrinin “Yeşim” dergisinde yayınlanmasıyla başladı. Gerçekçi ve özgün yazı üslubu ve toplumu birebir yansıtması, onu Uygurlar arasında popüler yaptı. Tohti, birçok medyada pek çok hikâye, haber makalesi ve soruşturma makalesi yayınladı.
 
Özel Profesyonel Aile”, “Yargı Günü”, “Altın”, “Cömert Nehir-Yorung'qash” gibi hikâyeleri edebiyatseverler tarafından büyük bir ligiyle karşılandı ve çok beğenildi.
 
Beş uzun hikâye, 50'den fazla hikâye, yaklaşık 30 soruşturma ve anıdan oluşan özgün ve güçlü eserlerinde, zengin bir Uygur Türkçesi ve etkileyici bir gerçekçilik içeren özgün bir edebiyat tarzı oluşturdu.
 
Röportaj makalelerinde, kendilerine duydukları güveni artırmak için Uygur okurlarına önde gelen Uygur girişimcileri, politikacıları ve aydınları tanıttı.
 
Sadece Uygur yaşamının olumsuz tarafını gerçekçi bir şekilde hikâyelerinde kaydetmedi; aynı zamanda insanları insanlığa inanmaya teşvik etmek için olumlu hikâyeler hakkında da yazdı.
 
Nurmuhammed Tohti’nin eserlerindeki eşsiz stili onu ve hikâyelerinin kahramanlarını Uygur okurları arasında unutulmaz yaptı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir