Milliyet Sanat Dergisinin Ekim 2023 Sayısı

Milliyet Sanat Dergisinin Ekim 2023 Sayısı“Yüz’ümüz
Cumhuriyet”
 
Milliyet Sanat
Dergisinin
Ekim 2023
Sayısı Çıktı
 
 Milliyet Sanat dergisinin Ekim 2023 sayısı çıktı  
 
Milliyet Sanat dergisinin Ekim 2023 sayısının kapağında okurları, Bülent Erkmen’in Cumhuriyet’in 100. yaşına özel eseri karşılıyor.
 
Ekim 2023 sayısının “Yüz’ümüz Cumhuriyet” dosyasında düzenlediği sergilerle Türk çağdaş sanatının gelişimine büyük katkı sağlayan küratör Beral Madra, Türkiye’de çağdaş sanatın modernizm, postmodernizm, küreselleşme ve estetik süreçleri üzerine konuşuyor. Akademisyen ve sanat eleştirmeni Prof. Ahu Antmen’in, bedenin kimlik etrafındaki kültürel örüntülerini ele aldığı, alanında bir başucu kitabı kabul edilen Kimlikli Bedenler: Sanat, Kimlik, Cinsiyet üzerine bir röportaj verdiği sayıda, sinema tarihçisi Burçak Evren, 1923’ten günümüze ülkemizde sinemanın gelişimini ve Cumhuriyet’in yedinci sanata etkilerini, kazandırdıklarını anlatıyor. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Doç. Dr. Zeynep Uysal ile Cumhuriyet’in 100 yılında edebiyatın yolculuğu üzerine bir söyleşi gerçekleştirdiği Ekim 2023 sayısında; iki önemli tiyatro emekçisi Seçkin Selvi ve Yiğit Sertdemir aralarındaki 40 yıllık farkla Cumhuriyet’in tiyatromuz üzerindeki dönüştürücü etkisini ele alıyorlar. Bolşoy’da sahneye çıkan ilk Türk balerin, Devlet Opera ve Balesi'nin ilk kadın genel müdürü, koreograf Meriç Sümen ve solist sanatçı, rejisör, dramaturg, sahne yönetmeni Yekta Kara ise Cumhuriyet ülküsünün opera ve bale sanatına etkileri üzerine bir söyleşiye imza atıyorlar.
 
Farklı sanat dallarının ele alındığı dosyaya özel yazılarda ise Muhsin Ertuğrul’un hem tiyatro hem de sinema hayatı; Türk müzik reformunun gelişimi; Türkiye’nin popüler müzik tarihi; Atatürk’ün Anıtkabir ile Çankaya’daki özel kütüphanesinde korunan 4 bin 200’ü aşkın kitabı; Cumhuriyet ile yaşıt yayınlar ve Tepebaşı Tiyatrosu’ndan İkinciKat’a, Taksim Sahnesi'nden D22'ye koruyamadığımız tiyatro mekânlarının tarihi üzerine içerikler yer alıyor.
 
Milliyet Sanat’ın müzik, edebiyat, plastik sanatlar, sinema, podcast ve sahne sanatları sayfalarında daha birçok ilgi çekici röportaj, kültür sanat dünyasının nabzını tutan renkli haberler, köşe yazıları ve kapsamlı incelemeler sanatseverleri bekliyor. 
 
Kitabevlerinde, marketlerde, Getir’de, Trendyol’da, shopier.com’da ve dijital uygulamalarda okurlarını bekleyen Milliyet Sanat ayrıca, dergiyi 0850 224 02 22 numaralı çağrı merkezini arayarak satın alan okurların kapısına kadar götürüyor.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir