42. Pınar Çocuk Resim Yarışması Sonuçlandı

42. Pınar Çocuk Resim Yarışması“Benim İçin
Cumhuriyet”
 
42. Pınar Çocuk
Resim Yarışması
Sonuçlandı
 
Çocuklara resim sanatını sevdirmek ve geleceğin sanatçılarını teşvik etmek amacıyla düzenlenen 42. Pınar Çocuk Resim Yarışması sonuçlandı
 
Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olması dolayısıyla bu yıl “Benim için Cumhuriyet” temasıyla düzenlen 42. Pınar Çocuk Resim Yarışması’na Türkiye’nin 7 bölgesinden 6 – 14 yaş arasındaki binlerce çocuk katıldı.
 
Yarışmanın Jüri Başkanı Prof. Mümtaz Sağlam ile Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Dilek Karaaziz Şener, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Elif Dastarlı Dellaloğlu ve Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Gazeteci İhsan Yılmaz’dan oluşan jüri üyelerinin seçimleriyle bu yılın kazananları belli oldu.
 
 
Türkiye’nin 7 bölgesinden yarışmayı kazanan 7 öğrenci Bisan bisiklet, 7 öğrenci bluetooth kulaklık kazanırken deprem bölgesine özel gerçekleştirilen kategoriden ise 3 öğrenci Bisan bisiklet, 3 öğrenci de bluetooth kulaklı kazandı. Ayrıca yarışmayı kazanan tüm öğrenciler profesyonel resim çantası ve malzemeleriyle ödüllendirilirken, 6 öğrenci de Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla 1 yıllık eğitim bursunun sahibi oldu.
 
 
42 yıldır düzenlenen resim yarışmasıyla çocukların zihinsel gelişiminde önemli bir role sahip resim sanatının sevdirilmesini hedeflediklerini söyleyen Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, henüz resimle tanışmamış binlerce çocuğu resimle tanıştırdıklarını belirterek, “Çocukların özgüven ve yaratıcılık sezgileriyle sanatsal yönlerinin gelişimini olumlu etkileyen resim sanatının gücüne ve etkisine inanıyoruz. Bu yaklaşımla, bugüne kadar toplam 4 milyondan fazla çocuğun resmiyle kendilerini ifade etmelerine destek olduk. Bu yıl ülkemizin 100’üncü yılı dolayısıyla “Benim için Cumhuriyet” temasıyla çocuklarımızın nasıl bir Türkiye hayal ettiklerini görmek istedik. Yarışmamıza katılan tüm minik ressamların hayallerine ortak olarak sanatla buluşmalarına aracılık etmekten mutluluk duyuyor, çocuklarımızın hayallerinin peşinden gitmesini ve sanatla iç içe bir ömür geçirmesini diliyoruz.” dedi.
 
 
Bu yıla özel Kahramanmaraş ve Adıyaman’daki 20’ye yakın çadır kent ve konteyner kentte düzenlenen Pınar Çocuk Resim Atölyesi’ndeki faaliyetlere katılan çocukların resimlerine özel bir kategori oluşturuldu. Bu kategorideki 3 başarılı minik ressama jüri özel ödülü olarak Bisan Bisiklet ve 3 bluetooth kulaklık hediye edildi. Ayrıca, yarışmada deprem bölgesinden katılım gösteren 6 öğrenciye de Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla 1 yıllık eğitim bursu verildi.
 
 
42. Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın Jüri Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Sağlam, yarışmanın çok köklü bir geleneği olduğunu vurgulayarak, “Çocukların resim sanatıyla hayata tutunmaları ve kendilerini resim aracılığıyla ifade etmeyi öğrenmeleri çok kıymetli. Resmetmek soyut düşünmeyi de içeren bir faaliyettir, bu yönüyle çocukların hem hayal güçlerinin hem de zihinlerinin gelişimi açısından hayati bir öneme sahip. Özellikle deprem bölgesinde çocukların resim ile kendilerini ifade etmeleri bizim için çok değerli. Deprem bölgesindeki çocuklarımız Cumhuriyet’i ve umudu resmettiler. Geleceğin teminatı olan çocuklarımızın sanat aracılığıyla daha nitelikli bireyler haline gelmesini sağl­ayan bu yarışmanın bir parçası olduğum için mutluyum.” dedi.
 
Ödüller
 
Katlanır Bisiklet ve Profesyonel Resim Malzemeleri Çantası Kazananlar
 
AKDENİZ BÖLGESİ
Ada Çözen/9 yaş/ TED Antalya Koleji Özel İlköğretim Okulu/Antalya
 
DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Elif Ece Dilek/9 yaş/Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu/Erzurum
 
EGE BÖLGESİ
Ediz Eşiyok/11 yaş/ Aydın Bahçeşehir Koleji Kardeşköy Kampüsü/Aydın
 
GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Hasan Beyazkendir/10 yaş/ İncirliova İlkokulu/Şanlıurfa
 
İÇ ANADOLU BÖLGESİ
Yusuf Eymen Köseler/7 yaş/Süleyman Fethi İlkokulu/Niğde
 
KARADENİZ BÖLGESİ
Sena Karademir/11yaş/Erenler Cumhuriyet Ortaokulu/Çorum
 
MARMARA BÖLGESİ
Mustafa Emin Erdoğan/11 yaş/İstanbul Kartal Uğur Ortaokulu/İstanbul
 
PINAR ÇOCUK ATÖLYESİ JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
1. Sümeyye Elüveyd/12 yaş/Akif Bulduk Ortaokulu/Kahramanmaraş
2. Baran Dağdeviren/13 yaş/Gazi İmam Hatip Ortaokulu/Adıyaman
3. Lemye Elrimi/10 yaş/Altınşehir İlkokulu/Adıyaman
 
Kablusuz Kulaklık ve Profesyonel Resim Malzemeleri Çantası Kazananlar
 
AKDENİZ BÖLGESİ
Derin Tosun/9 yaş/ TED Antalya Koleji Özel İlköğretim Okulu/ Antalya
 
DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Elif Naciye Kanyılmaz/10 yaş/Diyap Ağa İlkokulu/Tunceli
 
EGE BÖLGESİ
Deniz Başkoru/11 yaş/ Aydın Bahçeşehir Koleji Kardeşköy Kampüsü/Aydın
 
GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Masal Fırat/ 11 yaş/ Sebiha Rıfat Kaleoğlu İlkokulu/Gaziantep
 
İÇ ANADOLU BÖLGESİ
Sine Nur Yağan/8 yaş/TED Ankara Koleji Özel İlkokulu/Ankara
 
KARADENİZ BÖLGESİ
Ahmet Kuzey Dilber/8 yaş/Hüseyin Yardımcı İlkokulu/Rize
 
MARMARA BÖLGESİ
Rüya Kevser Doğan/12 yaş/Nesibe Aydın Özel Ortaokulu/Kocaeli
 
Pınar Çocuk Atölyesi Jüri Özel Ödülü
 
1. Güllü Naz Parlak/10 yaş/Oğuzhan Adalıoğlu İlkokulu/Kahramanmaraş
2.Esma Boztepe/10 yaş/Mevlana İlkokulu/Kahramanmaraş
3. Hayat Nur Görkem/6 yaş/J.P.K. Albay Oğuzhan Adalıoğlu İlkokulu/Kahramanmaraş
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir