blank

Menekşe Bilgiç’in Eserleri Fener Sokak’ta

Menekşe Bilgiç'in Eserleri Fener Sokak’taSanatçı
Menekşe Bilgiç'in
Eserleri
Fener Sokak’ta
Duvarları Süsleyecek
 
Sanatçı Menekşe Bilgiç; tezhip, minyatür, mozaik ve cam sanatı kullanarak, mitoloji, Kur'an-Kerim ve tasavvuf mesajları içeren altı eserini, başkentin tarihi mekanlarından Hamamarkası'nda bulunan Fener Sokak'taki evlerin duvarlarına işliyor
 
Menekşe Bilgiç'in Eserleri Fener Sokak’taKültür ve Turizm Bakanlığı cam sanatçısı Menekşe Bilgiç, toplam değeri 1 milyon liranın üzerinde olan 6 eserini tezhip, minyatür, mozaik ve cam sanatı kullanarak Altındağ'ın Kale Mahallesi'ndeki evlerin duvarlarına daha büyük boylarda işliyor.
 
Menekşe BilgiçBilgiç, daha önce yaptığı ve sergilediği "Uyanış", "Yanmadan Aydınlanma Olmaz", "Güneş", "İdris Peygambere Atıf", "Öte Dünya Kayığı" ve "Her An Huzurdayız" adlarını taşıyan ve Yunan ve Mısır mitolojileri, Kur'an-Kerim'den ayetler ile tasavvuf temalarını taşıyan eserlerini tezhip, minyatür çizim hareketleri, mozaik çalışması ve cam sanatıyla bu defa daha büyük boylarda yaparak, evlerin duvarlarına aktardı.
 
Menekşe BilgiçAltındağ Belediyesinin katkılarıyla çalışmalarını yürüten Bilgiç, manifestolarıyla sokakta sergileyeceği eserleri belediyeye ücretsiz bağışladı.
 
"Sokaktan geçerken bile insanlar sanatın içinde olsun"
 
Menekşe BilgiçBilgiç, 14 yıldır cam sanatıyla içi içe olduğunu belirterek, sokak çalışmasında eserlerin daha büyük görünmesi için mozaik sanatına ağırlık verdiğini belirtti.
 
Bilgiç, sokaktaki duvarlara 6 büyük eserini işleyeceğini anlattı:
 
blank"Buradaki hedefim sanatı halka sokakta sunmak. Sergi salonuna gitmeden sokaktan geçerken bile insanlar sanatın içinde olsun ve hikayelerini okuyabilsin istedim. Eserlerin hikayeleri tasavvuf, Kur'an-ı Kerim'deki bazı ayetler, Mısır mitolojisi, Yunan mitolojisi. Hepsinin harmanlaması var. Diğer taraftan da eserlerde, tezhip sanatı motifleri, minyatür çizim hareketleri var. Zaten eserler mozaik çalışma, ayrıca camla harmanlama var. Karışık 4-5 sanatı bir arada görebiliyorsunuz."
 
Tek seferde birçok şeyi sanatseverlerin beğenisine sunmak için bütün eserlerini harmanladığını belirten Bilgiç, "Benim halkımın tamamı sergi salonuna gidemiyor ve sanatı takip edemiyor diye düşündüm. Proje aslında oradan çıktı. Ne yapabilir diye düşündüm? 'Birçok sanatı harmanlayarak, sokağa koyarsam, sokaktan geçen insan bunu görebilir. Bunu ben halkıma sağlayabilirim' diye düşündüm." dedi.
 
Bilgiç, altı eserinin toplam değerinin bir milyon liranın üzerinde bulunduğunu bildirerek, eserlerini ücretsiz bağışladığını söyledi.
 
"Uyanış" adlı eserini tamamladı
 
Sokaktaki evlerin duvarlarına eserlerini işlemeyi sürdüren Bilgiç, burada tamamladığı ilk eserin "Uyanış" adını taşıdığını, eserde Mevlana'nın tasarruf ritmine ve Kıyamet suresine atıfta bulunduğunu anlattı:
 
"Mevlâna’nın tasavvuf ritmine atıfta bulunuyorum. Üzerinde 42 tane notayı da Konya'ya atfettim. Üzerindeki sarmal yaratılışın sırrını sakladığına inanılan altın oranı simgeliyor. Tasavvufun ritmi düşük başlar, yavaş yavaş yükselir, insanlar aydınlanır. Mevlevilikte insanın aurası aslında rengarenktir, arınıp temizlendikten sonra sadece menekşe moru kalır. Dolayısıyla mor menekşe de erenlerin sırrını saklar diye inanılıyor. Eser üzerinde 313 yuvarlak parça var. Hz. Peygamber'in ortaya çıkışında ona ilk inanan 313 kişiye, yani sahabelere atıf olarak 313 tane çalıştım. Eserin sonucunda manifestoda şöyle bir seslenişte bulunuyorum. Eser teklik ve birliğe çağrıdır. Yani biz ülke olarak inançlarımızla, düşüncelerimizle farklılıklarımızla bir mozaiğiz. Bu mozaikten bir parça olmadığı zaman bütünlük ve görüntü bozulur. O nedenle biz hepimiz tekiz ve biriz."
Menekşe Bilgiç'in Eserleri Fener Sokak’ta  Menekşe Bilgiç'in Eserleri Fener Sokak’ta  Menekşe Bilgiç'in Eserleri Fener Sokak’ta

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir