blank

Mardin Çocuk Müzik Festivali

blankUçan Halı
Mardin Çocuk
Müzik Festivali
Başladı
 
blankMardin'de düzenlenen festivale katılan 5 ülkeden 27 müzisyen, Artuklu ve Nusaybin ilçelerinde bir hafta boyunca çocuklarla bir araya geliyor.
 
blankHoşgörü ve medeniyet şehri Mardin'de bir hafta sürecek "Uçan Halı Mardin Çocuk Müzik Festivali" başladı.
 
Her Yerde Sanat Derneği ve Mardin Müzesi işbirliğiyle 5 ülkeden 27 müzisyenin katıldığı festival kortej yürüyüşü ile başladı.
 
blankSabancı Müzesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar süren, Mardin’in simgelerinin de yer aldığı yürüyüşte yer alan tahta bacaklar, palyaçolar, tarihi kostümler ve traktör römorkuna binen çocuklar renkli görüntüler oluşturdu.
 
blankFarklı dillerde şarkıların seslendirildiği yürüyüşte çocuklar da şarkılara eşlik etti.
 
Yürüyüşün ardından Mardin Müzesi bahçesinde yerli ve yabancı sanatçılar konser verdi, gösteri sundu.
 
"12 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz"
 
Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, festival ile çocukları mutlu etmek, yüzlerini güldürmek istediklerini söyledi.
 
blankÇocukların geleceğe huzurla ve mutlulukla yürümesini arzu ettiklerini vurgulayan Erdoğan, "Bu festivalde yaklaşık 12 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Herkesi festivale bekliyoruz." dedi.
 
blankHer Yerde Sanat Derneği yerel koordinatörü Emel Pilavcı da festivalin 15 Eylül'e kadar süreceğini, yurt dışından 27 müzisyenin katıldığını belirtti.
 
blankPilavcı, özelikle savaş mağduru ve dezavantajlı çocuklara eğitici ve eğlenceli bir deneyim kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. "Festivale Amerika, İran, İtalya ve Sırbistan'dan müzisyenler katılıyor. Hafta boyunca atölyeler Mardin ve Nusaybin'de sirkhane merkezlerinde sürecek." dedi.
 
Festivale katılan ABD'li sanatçı JT Beggs, Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Beggs, "Birkaç günlüğüne buraya geldik. Bu zamanda burada olmak güzel bir şey. Bu kadar çocuğun olduğu festivale katıldığım için kendimi çok iyi hissediyorum. Çocuklara bu şansı vermek çok özel bir durum. Bunu yaptığım için çok mutluyum." dedi.
 
Sinema oyuncusu Timur Acar da film çekimi için Mardin'de bulunduklarını, bu festivale denk geldikleri için de katılmak istediklerini belirtti.
 
Çocuklarla vakit geçirmek istediklerini aktaran Acar, "Mardin'e üçüncü gelişim. Gayet güzel. Çok seviyorum Mardin'i. İnsanları sıcak ve hepsi cana yakın." dedi.
 
Nusaybin'den festivale katılan çocuklardan Ümran Akdeniz, festivalin çok güzel başladığını ve çok eğlendiklerini söyledi.
 
15 Eylül'e kadar sürecek festivalin kapanışı Nusaybin'de yapılacak.
 
 

2 Yorum

 1. Şeyhmus Zincal

  Yine güzel bir Mardin haberi.
  Mardin’deki güzellikleri hep haber yapan Asanatlar’a teşekkürler

 2. Çok iyi düşünülmüş bir festival.
  Hele bir de Mardin’de olunca…
  Şmdi Mardn’de çocuk olmak vardı.

  Teşekkürler Asanatlar…

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir