Mahzuni Şerif Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Mahzuni Şerif Vefat Yıldönümünde AnılıyorSon Yüzyılın
Büyük Halk Ozanı
Âşık Mahzuni Şerif
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
 
Ardında 453 plak, 58 kaset bırakan ve şiirlerini "Dolunaya Tül Düştü" kitabında toplayan Âşık Mahzuni Şerif vefat yıldönümünde anılıyor
 
Mahzuni Şerif Vefat Yıldönümünde Anılıyor"Çeşmi Siyahım", "Oy Bizim Eller", "Mevlam Gül Diyerek", "Dom Dom Kurşunu", “Zalimin Zulmü Varsa” ve "Mamudo" gibi türküleriyle tanınan Âşık Mahzuni Şerif vefat yıldönümünde anılıyor
 
Usta sanatçı, 2001 yılı başlarında Almanya'nın Köln şehrinde kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alınmıştı. Aynı yılın Mayıs ayında hastaneden taburcu edilmiş ancak bir yıl sonra 17 Mayıs 2002'de, 62 yaşındayken vefat etmişti.
 
Mahzuni Şerif; 17 Kasım 1939'da Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinin bugünkü adıyla Tarlacık olarak bilinen Berçenek köyünde dünyaya geldi.
 
Mahzuni Şerif Vefat Yıldönümünde AnılıyorAfşin'in Alembey köyündeki Lütfi Mehmet Efendi Medresesi'nde eğitim hayatına başladı. Köylerine ilkokulun yapılmasıyla medrese eğitimini bıraktı ve buradan mezun oldu.
 
Aşık Mahzuni, 1959'da Mersin 3. Astsubay Hazırlama Okulu'ndan ve 1960'ta ise Ankara Ordu Donatım Teknik Okulu'ndan mezun oldu. Daha sonra Kuleli Askeri Lisesi'ne kaydolan ozan, maddi zorluklardan ötürü eğitimini yarıda bıraktı.
 
3 evlilik yaptı ve bu evliliklerden 8 çocuğu oldu
 
Saz çalmayı ve deyiş söylemeyi küçük yaşlarda amcası Aşık Fezali'den (Behlül Baba) öğrenerek müzik hayatına başladı. Mahcupluğu nedeniyle, tasavvuf dersleri aldığı Cırık Baba tarafından kendisine "Mahzuni" mahlası verildi.
 
Henüz 17 yaşındayken dayısının kızı Emine ile dünya evine girdi. Bu evlilikten Züleyha adında bir kızı dünyaya geldi. İlk eşinden boşanan ozan, Ankara'da okurken tanıştığı İtalyan asıllı Sovina (Suna) ile ikinci evliğini yaptı. Bu evlilikten Ferhat, Şirin ve Emrah adlarında üç çocuğu oldu. Eşi Suna evi terk ettikten sonra üçüncü evliliğini Gaziantep'te bir ilkokul öğretmeni olan Fatma Hanım ile yaptı. Aşık Mahzuni'nin bu evlilikten ise Derya, Ali Bülent, Şeyda ve Yetiş adlarında dört evladı dünyaya geldi.
 
İlk plağını 1964'te çıkaran sanatçı, bir süre Gaziantep'te ikamet etti. Sonra göç ettiği Ankara'da Fikret Otyam, Feyzullah Çınar, Nesimi Çimen, Âşık Daimi, Kul Ahmet gibi isimlerle bir araya gelmeye başladı. Âşık Mahzuni, Aşıklar Derneğini kurdu, ressam Fikret Otyam'ın ve Gazeteciler Sendikası'nın desteğiyle konserler verdi.
 
"Dom Dom Kurşunu", "Yedin Beni", "Yuh Yuh", "Fadimem", "Gül Yüzlüm", "Ciğerparem", "Merdo", "Dostum Dostum", "Han Sarhoş Hancı Sarhoş", "Çeşmi Siyahım", "Yalan Dünya", "Ağlasam mı?", "Abur Cubur Adam", "Katil Amerika" ve "Ekmek Kölesi" gibi birçok esere imza attı.
 
"Balık denize nasıl bakıyorsa ben de türkülere öyle bakıyordum"
 
Aşık Mahzuni, 1972'de aşık geleneğinin en büyük temsilcilerinden Aşık Veysel Şatıroğlu'nu Sivas'ın Sivrialan köyünde ziyaret etti. Aşık Veysel tarafından ayakta karşılandı.
 
12 Mart Muhtırası sonrasında 8 yıl boyunca sahneye çıkması ve yurt dışına gitmesi yasaklandı. Âşık Mahzuni, sanattan ve türkülerden uzak kalmamak için bu süre zarfında küçük bir dükkânda plak satmaya başladı. Bu yılları verdiği bir röportajda şöyle anlattı:
 
"Türkü söyleyememek beni çok üzüyordu. Canlı bir balığı tutun ve kumun üzerine atın o balık o denize nasıl bakıyorsa ben de türkülere öyle bakıyordum."
 
Duygu ve düşüncelerini sazının yanı sıra "Milliyet", "Meydan", "Anadolu'nun Sesi" gazeteleriyle "Pir Sultan", "Hacı Bektaş", "Kızıldeli", "Ozanca" gibi dergilerdeki yazılarıyla dile getirdi. Âşık Mahzuni, bazı yazıları ve türküleri sebebiyle birkaç defa hapse mahkûm edildi, iki defa idamla yargılandı.
 
1989-1991'de Halk Ozanları Federasyonu tarafından dünyanın en büyük 3 ozanı arasında gösterildi. Halk şiirine gönülden bağlanan Mahzuni Şerif, yaşamı boyunca 453 plak, 58 kaset çıkardı.
 
Ayrıca TRT tarafından hakkında çekilmiş 2 belgesel bulunuyor.
 
2001 yılı başlarında Almanya'nın Köln şehrinde kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alındı. Halk ozanı, aynı yılın mayıs ayında hastaneden taburcu edilse de bir yıl sonra 17 Mayıs 2002'de, 62 yaşındayken vefat etti.
 
Aşık Mahzuni, vasiyeti üzerine Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi'nin yakınında Çilehane adı verilen yere defnedildi.
 
Eserleri
 
Başlıca Albümleri
"Gel Gizli Gizli" 
"Zincirli Vize"
"Fadimem"
"Dargın Mahkum"
"Dom Dom Kurşunu"
"Benim Neyim Var"
"Barışak" 
"Son Acı (Orta Doğu)"
 
Şiirleri
"Dolunaya Tül Düştü"
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir