Layth Sıdıq Depremzedeler İçin Çaldı

Layth Sıdıq Depremzedeler İçin ÇaldıKeman Sanatçısı
Layth Sıdıq
Depremzedeler için
Çaldı
 
Keman sanatçısı Layth Sıdıq Türkiye'deki depremzedeler için çaldı
 
Irak kökenli Ürdünlü müzisyen Layth Sıdıq, "asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için kemanıyla doğaçlama bir performans gerçekleştirdi
 
Layth Sıdıq Depremzedeler İçin ÇaldıYouTube kanalında sergilediği "keman Arabic" temalı icralarıyla son yıllarda dikkati çeken sanatçı, Instagram hesabında Türkiye ve Suriye'deki depremde yakınlarını kaybedenlerin anısına gerçekleştirdiği 1 dakikalık performansını paylaştı.
 
Sıdıq, bölgede yardım faaliyetlerinde bulunan kuruluşların bilgilerini "Bugün, hepinizi Türkiye ve Suriye'deki depremzedeleri desteklemeye ve elinizden geldiğince yardım yapmaya davet ediyorum. Aynı zamanda tüm yiten tüm canları saygı duruşuyla anarken bu kısa doğaçlamayı onların anısına sunuyorum." notuyla paylaştı.
 
Layth Sıdıq; Irak kökenli Ürdünlü ve müzisyen bir anne babanın oğlu olan Layth, müzik eğitimine Amman’daki Ulusal Müzik Konservatuarı’nda Timur İbrahimov ile başladı ve henüz on bir yaşında Avrupa Oda Yaylı Orkestrası ile ilk büyük solo performansını sergiledi. Layth, lise eğitimini Manchester, İngiltere’deki prestijli Chethams Müzik Okulu’nda tamamladı ve Boston’daki ünlü Berklee Müzik Koleji’ne tam bursla kabul edildikten sonra, performans alanında lisans derecesini tamamlamak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. 2014’te ve son olarak 2016’da Berklee Küresel Caz Enstitüsü’nden yüksek lisans derecesini aldı.
 
2018’de Layth, katılan ilk ve tek Arap olarak Zbigniew Seifert Uluslararası Caz Keman Yarışması’nda ödül kazananlardan biri oldu. Doğu ve Batı stillerinin bir karışımı olan bestelerini, farklı yetiştirilme tarzını ve müzik zevkini mükemmel bir şekilde anlatacak şekilde sundu. 2020’de Layth, yılın “En İyi Uluslararası Sanatçısı” dalında Boston Müzik Ödülü’nü kazandı.
 
Layth Sıdıq bir röportajında şu ifadelere yer verdi. “Bir eğitimci olarak şu anda iki programın direktörüyüm: Bunlar Tufts Arap Müzik Topluluğu ve Arap Kültürü Merkezi Çocuk Orkestrası Programı. Ayrıca Simon Shaheen’s Arabic Music Retreat’te öğretim üyesiyim ve Arap müziğini tanıtan ve yeni izleyicilere sergileyen çeşitli küçük toplulukların yönetmeniyim. Bir icracı olarak, folklor müziğini caz ve doğaçlamanın parmak izleriyle sunan sosyal değişim misyonuna sahip yeni bir altılı olan Danilo Pérez’in Global Messengers üyesiyim. Son olarak kendi eğitim ve müzik projelerim üzerinde çalışıyorum. Hala çalışma aşamasındalar, bu yüzden yakında onlar hakkında daha fazla haber paylaşacağım.”
 
Son günlerde ünlü violinist Layth Sıdıq “National Arab Orchestra” isimli youtube kanalında sergilediği keman arabic temalı keman performansı ile bir anda youtube da en çok izlenenler arasına girmeyi başardı. Layt Sıdıq’ ın bu performansı binlerce izleyici tarafından çok beğenildi.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir