blank

Kapı Filmi Sinemalarda

blankBaşrolde
Kadir İnanır
Var
 
Yönetmen
Nihat Durak'ın
Kapı Filmi
Sinemalarda
 
Yönetmen Nihat Durak'ın Kapı filmi 12 Nisan 2019 Cuma gününden itibaren sinemalarda.
 
blankSenaryosunu Filiz Üstün Durak’ın yazdığı film, Mardin'den Berlin'e göçmüş Süryani bir ailenin, gelen bir telefon üzerine memleketlerine yaptıkları seyahati odağına alıyor.
 
blankYönetmen koltuğunda "İlk Aşk", "Mutlu Aile Defteri", "Babam" gibi yapımlara imza atan Nihat Durak'ın oturduğu filmin başrolünde usta oyuncu Kadir İnanır ve Vahide Perçin yer alıyor.
 
blankFilmde ikiliye Timur Acar, Aybüke Pusat, Sermet Yeşil, Nilay Erdönmez ve Özgün Çoban gibi isimler eşlik ederken, Erdal Beşikçioğlu ve Menderes Samancılar da konuk oyuncular arasında yer alıyor.
 
Dram türündeki filmde Süryani bir ailenin reisi olan "Yakup" karakterini canlandıran Kadir İnanır, 7 yıl sonra ilk kez bir sinema filminde rol almış oldu.
 
Kapı Filminin Galası Yapıldı

blankŞişli'de bulunan bir alışveriş merkezinin sinema katında gerçekleştirilen galaya sanat camiasından birçok isim katıldı.

blankKariyerinin 190'ncı sinema filmi özelliğini taşıyan filmle Kadir İnanır, ayrıca kariyerinin 50'nci yılını da kutladı. Filmin izleneceği salona geçmeden önce Kadir İnanır, Vahide Perçin, Timur Acar, Aybüke Pusat, Erdal Beşikçioğlu, Nilay Erdönmez ve Özgün Çoban açıklama yaptı.
 
"Türkiye’de iyi bir filmi üretmenin en düşük maliyeti 1 milyon dolar"
 
blankKadir İnanır, "Günümüz ekonomisinde, Türkiye de iyi bir filmi üretmenin en düşük maliyeti 1 milyon dolar. Bugünkü ekonomik koşullarda 1 milyon doları olan bir adam o parayı film çekmek için harcar mı? Ne için harcar bunu sizin gönlünüze bırakıyorum.
blankBen iddia ediyorum ki, bugün burada olan büyük kalabalık ve Türkiye'nin çok seçkin insanlarının bir araya geldiği bu filmin galasında evrensel sinema değerlerini taşıyan özel bir film izleyeceksiniz. Bu tarz filimler bir daha zor çekilecek. Ticari hiçbir kaygısı yoktur. blankSadece sanat, ya da uluslararası sanat değerlerini taşıyan bu filmin izleyicisi, bu ülkede milyonlarca vardır ona inanıyoruz." dedi.
 
 "Sanatınızı biraz çile çekerek yapabiliyorsunuz"
 
Filmin başrol oyuncularından Vahide Perçin, "Bir Süryani ailesinin hikâyesinin filmi bu. Geçmişte bıraktığı aralığı kapatmak için geliyorlar. Bir kapının peşine düşüyorlar ama aslında ailelerinin hikâyesini tamamlamak için bu yola çıkıyorlar. Çok güzel günler geçirdik. Çok güzel dostluklar kurduk bununla birlikte. Hayatımıza özel bir an, bir çentik attık. Türk sinemasında da önemli bir yer tutacak. Burada seyirci olarak gelen herkes sinemayı seviyorsa bu zaten sinemanın özeli böyle oluyor. Ülkemizde böyle oluyor. Sanatınızı biraz çile çekerek yapabiliyorsunuz." dedi.
 
Filmin Konusu
 
Kapı filmi, Midyatlı Süryani bir ailenin dramını anlatıyor. Ahşap ustası olan Yakup ile eşi Şemsa, yıllar önce Mardin’den Berlin’e göç eder. Üç çocukları ve torunları ile birlikte Berlin’de yaşayan Süryani aile, burada düzenlerini kurup mutlu bir yaşam sürer.
 
Ancak bir gün Mardin’den gelen beklenmedik haber ailenin hayatını değiştirir. Telefonda aldıkları haber, yirmi beş yıl önce kaybettikleri oğulları Mikhael ile ilgilidir. Ailenin yıllar önce yaşadığı acı, aldıkları haber ile yeniden canlanır. Yakup ve Şemsa, vakit kaybetmeden Mardin’e giderler. Onlara bu yolculuklarında torunları Nardin de eşlik eder.
 
Yıllar önce ayrıldığı köyüne geri dönen Yakup, gördükleri karşısında şok olur. Köyü terk edilmiş, evi ise yağmalanmış bir halde bulur. Evin kapısının sökülüp alındığını gören Yakup, kapının peşine düşmeye karar verir. Kapıyı bulmak için, Nardin ve kapıyı yerinden söken kaçakçı Remzi ile yola çıkan Yakup, önce Kayseri’ye oradan da İstanbul’a gider. Yakup, kendisi için büyük önem taşıyan kapıyı bulabilecek midir?
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir