Irrfan Khan Vefat Etti

Irrfan Khan Vefat EttiSinema Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Bollywood Yıldızı
Sinema Oyuncusu
Irrfan Khan
Vefat Etti
 
Bollywood yıldızı, sinema oyuncusu Irrfan Khan vefat etti
 
Slumdog Millionaire (Milyoner) ve Jurassic World: Yıkılmış Krallık filmlerindeki rolleriyle uluslararası üne kavuşan 53 yaşındaki Bollywood yıldızı, sinema oyuncusu Irrfan Khan hayatını kaybetti.
 
Irrfan Khan Vefat EttiBBC'nin haberine göre, Khan'ın ajansı, Slumdog Millionaire (Milyoner) ve Jurassic World: Yıkılmış Krallık filmlerindeki rolleriyle uluslararası üne kavuşan 53 yaşındaki aktörün, Hindistan'ın Mumbai kentindeki bir hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
Irrfan Khan, 2018'de Twitter hesabından, kendisine kanser teşhisi konulduğunu duyurmuştu. Khan, kana hormonların salınmasını düzenleyen hücreleri etkileyen ve nadir rastlanan rahatsızlığından ötürü Londra'da tedavi görmüştü.
 
Teşhisten iki ay sonra yazdığı açık mektupta, kanser tedavisi deneyimini anlatan Khan'a tüm dünyadaki hayranları destek vermişti.
 
Khan'ın ölümü üzerine Bollywood yıldızları ve siyasetçiler sosyal medyada duygularını dile getiren mesajlar yayımladı.
 
Piku filmindeki rol arkadaşı Hint aktör Amitabh Bachchan, Khan için "İnanılmaz bir yetenek, zarif bir meslektaş, dünya sinemasının üretken bir emektarı, bizi çok erken bıraktın, büyük bir boşluk yaratarak." dedi.
 
Irrfan Khan, 2013'te Paan Singh Tomar filmindeki başrolüyle Hindistan Ulusal Film Ödülü'nü kazanmıştı.
 
Sahabzade Irfan Ali Khan (7 Ocak 1967 – 29 Nisan 2020) İngiliz ve Amerikan filmlerinin yanı sıra ağırlıklı olarak Hint sinemasındaki çalışmaları ile tanınan bir Hintli aktördü.
 
Hindistan’ın Jaipur şehrinde bir lastik satıcısının oğlu olarak dünyaya gelen Khan, önce kriket oyuncusu olmayı denedi, başarısız olduktan sonra drama okuluna gitti.
 
Mira Nair’in 1988 yapımı Salaam Bombay filminde mektup yazarı olarak küçük bir rolü canlandırarak film endüstrisine giren Khan, bir süre sadece düşük kalitedeki TV dizilerinde düzenli işler bulmayı başardı. Guardian'a 2013 yılında verdiği röportajda, “Bu sektöre hikayeler anlatmak ve sinema yapmak için geldim ama televizyona sıkıştım” demişti.
 
Medyada Hint sinemasının en iyi aktörlerinden biri olarak belirtilen Khan'ın kariyeri 30 yıldan fazla sürdü. Ulusal Film Ödülü, Asya Film Ödülü ve dört Filmfare Ödülü de dahil olmak üzere sayısız ödül aldı. 2011 yılında Hindistan'ın dördüncü en yüksek sivil onuru olan Padma Shri ile ödüllendirildi.
 
Filmleri 2017 itibariyle dünya çapında gişede 3,6 milyar dolar hasılat elde etti. 2018'de Khan'a bir nöroendokrin tümör teşhisi konuldu. 29 Nisan 2020'de kolon enfeksiyonu nedeniyle 53 yaşında hayatını kaybetti. Khan, The Guardian'dan Peter Bradshaw tarafından "Hintçe ve İngilizce filmlerde seçkin ve karizmatik bir yıldız" olarak tanımlanmıştı.

Irrfan Khan Vefat Etti

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir