blank

İlk Türk Balesi Harem Yeniden Sahneleniyor

İlk Türk Balesi Harem Yeniden Sahneleniyor22 yıldır Sahnelenen
İlk Türk Balesi
Harem
Yeniden Sahneleniyor
 
Ankara Devlet Opera ve Balesince 22 yıldır sahnelenen ilk Türk balesi Harem yeniden sahneleniyor.
 
Ankara Devlet Opera ve Balesi'nden yapılan açıklamaya göre, koreograf Merih Çimenciler tarafından klasik Türk müziği üzerine iki perdelik olarak tasarlanan Harem, 22 yıldır kapalı gişe oynuyor.
 
İlk Türk Balesi Harem Yeniden SahneleniyorHarem Balesi, ney, kanun, bendir, kudüm gibi Klasik Türk müziği sazlarıyla icra edilen ilk Türk Bale eseri olma özelliğini de taşıyor.
 
İlk Türk Balesi Harem Yeniden SahneleniyorHarem, günümüze kadar yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen tüm temsillerde seyirciden büyük ilgi gördü. Türkiye'yi Shanghai Expo, Almanya Dortmund Devlet Operası (Staatsoper) başta olmak üzere pek çok ülkede başarıyla temsil etti.
 
Dortmund Devlet Operası Harem'i repertuvarına alarak ilk kez bir Türk Balesi'ne yer verdi.
 
İlk Türk Balesi Harem Yeniden SahneleniyorHarem, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Sait Halim Paşa Yalısı gibi tarihi mekânlarda sahnelendi. İlk Türk Balesi Harem, 21'inci Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde de izleyiciyle buluştu.
 
"Harem"
 
İlk Türk Balesi Harem Yeniden SahneleniyorReji ve koreografide Merih Çimenciler'in, dekor ve kostümde Alexander Vasilliev'in, ışık düzeninde Tahsin Çetin'in imzası var. blankTRT ile Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından oluşan orkestranın görev aldığı eserde, "Dök Zülfünü Meydana Gel". "Nihavent Longa", "Gelse O Şuh Meclise, Naz u Tegafül Eylese". "Vücud İkliminin Sultanı Sensin", "Kimseye Etmem Şikayet", "Yine Bir Gülnihal" gibi Osmanlı usul müziğinin örnekleri icra ediliyor.
 
"Harem" balesi, sarayın gözlerden uzak duvarları ardında harem dairesinde yaşananları anlatıyor. Padişah ile Gülbeden'in aşkını, Valide Sultan Kösem'in entrikaları nedeniyle sonu hazin biten bir öyküyü işliyor.
 
Eserde, İlhan Durgut, Özge Onat, Cansın Okurer, Sultan Menteşe, Eren Keleş, Aralcan Kocabey, Uluç Aytan, Ezgi Odabaşı ve Umutcan Arzuman rol alıyor.
 
Harem Balesi, 8 Ocak 2020 Çarşamba günü (bugün) saat 20.00'da Opera Sahnesi'nde sanatseverlerle buluşacak.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir