Hece’den “Coğrafya Neden Önemlidir” Kitabı

Harm De Blıj’ın
Coğrafya Neden Önemlidir
Kitabı Hece Yayınlarından
Çıktı
 
Profesör  Harm De Blıj’ın “Coğrafya Neden Önemlidir” kitabı Fatma Yavaş ve Baki Kaya çevirisiyle Hece yayınlarından çıktı.
 
Küresel bağlantıların ve değişim hızının artmasına rağmen, coğrafya hakkında her zamankinden daha az bilgiye sahibiz. Çoğumuz anaokulundan üniversite eğitiminin sonuna kadar tek bir coğrafya dersi almadan geçip gidiyoruz. Harm De Blij’ın inandırıcı bir şekilde ele aldığı üzere, coğrafi cehalet büyük bir risk oluşturmaktadır.
 
Blij, “Coğrafya Neden Önemlidir” kitabında coğrafyanın ne denli önemli olduğunu, Çin’in ufukta görünen gücünden AB’nin sorun haline gelen intizamsızlığına, Kuzey Kore’nin tehlikeli nükleer arzularından Arap Baharının devrimci umutlarına birçok aydınlatıcı başlık altında ortaya koymaktadır.
 
Şimdilerde klasikleşen kitabının bu ikinci baskısında de Blij, coğrafyanın ne denli önemli olduğunu, Çin’in ufukta görünen gücünden AB’nin sorun haline gelen intizamsızlığına, Kuzey Kore’nin tehlikeli nükleer arzularından Arap Baharının devrimci umutlarına birçok aydınlatıcı başlık altında ortaya koymaktadır. Dünya coğrafyası hakkındaki kavrayışımızı geliştirerek çevremizdeki olaylara daha iyi karşılık verebilir ve kendimizi önümüzdeki küresel sınamalara karşı daha iyi hazırlayabiliriz. Coğrafya Neden Önemlidir: Hiç Olmadığı Kadar tam da başlanması gereken yere işaret etmektedir.
 
Harm de Blij; Michigan Eyalet Üniversitesi Coğrafya Profesörüdür. ABC Televizyonunda Good Morning America programının yedi yıl süreyle coğrafya editörlüğünü yapmıştır. NBC News haber kanalının Coğrafya Analizcisi olarak çalışmıştır. PBS kanalının “The Power of Place” dizisinin yazarlığını ve yorumculuğunu yapmıştır. Otuzdan fazla kitabın yazarıdır, National Geographic Society’nin ömür boyu onur üyesidir.
 
“Coğrafya Neden Önemlidir” kitabı için yazılanlar:
 
“Dünyayı coğrafyanın dinamik disiplini aracılığıyla yorumlayan, kışkırtıcı, yüksek tempolu bir kitap… Eğer coğrafyadan gözünüz korkuyorsa bu kitabı okuyun, daha önce hiç rastlamadığınız sırları keşfedeceksiniz.”
David Miller, National Geographic Haritalar, Kıdemli Editör
 
“Olağanüstü… Aydınlatıcı ve ilginç bir yolculuk.”
David J. Smith, Christian Science Monitor
 
“Carl Sagan kozmoloji için ne yaptıysa Harm de Blij da coğrafya için onu yapıyor ki, bunu onun dışında hiç kimse başaramazdı. Hayat verdiği bir konuda onu izleyerek, dinleyerek veya okuyarak bitimsiz bir yolculuğa çıkmış olacaksınız.”
Bill Moyers, The Power of Place’te
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir