blank

Hazal Aksoy’un Resim Sergisi

Hazal Aksoy’un Resim Sergisi“Emin misin?”
 
Hazal Aksoy’un
Resim Sergisi
Galeri Soyut’ta
 
Ressam Hazal Aksoy’un “Emin misin?” isimli kişisel resim sergisi 19 Şubat – 10 Mart 2021 tarihleri arasında Galeri Soyut’ta
 
“Emin misin?”
 
Hazal Aksoy’un Resim Sergisiİnsanlığın en büyük avuntusu olan oyun, apaçık görülüyor ki gerçekle düşün birbirine karıştığı sisli alanlarda kurgulanmakta. Bu muğlak alanlarda kurgulanan, bir yanını gerçekliğe dayayıp diğer yanını gerçeklikten kurtarmaya çalışan dilemmalı her bir olgu ise yeni bir gerçeklik yaratmakta. Hazal Aksoy, ‘’Emin misin?’’ adlı, üçüncü kişisel sergisinde, işte böyle bir muğlak aralıktan – üstelik geniş̧ bir tarihsel hafızaya dayanan bir alandan – keserek, kopararak, yırtarak, yapıştırarak ortaya çıkardığı kolajları ile yeni bir gerçeklik yaratmakta. Çağdaş̧ sanat tarihinin özelinde, resmin gerçeklikle olan bağını radikal bir şekilde sorgulayan kolaj tekniği; Kübistlerin ortaya koyduğu, Dada’nın ise şiirden objeye, tüm sanatsal eylemlerinin temel kapsayıcısı olmuştur. Kendinden sonra, sanatta deneyselliğe açılan; montaj, asamblaj ve nihayetinde mekâna yayılan enstalasyona alan açan, öncül olan kolaj tekniği; anlamla işlevi, edimle seçimin dengeleri üzerinden yeni gerçekliklere açılır. Zamansız ve oyunbazdır.
 
Hazal Aksoy’un Resim SergisiHazal Aksoy’un Resim Sergisi

Hazal Aksoy resmin geleneksel hiyerarşik dengesini bozan kolajları ile oluşturduğu bu sergisinde, kurguladığı oyunu hemen göze getirmemekte. Yanına yaklaşmadan algılanamayan, yanına yaklaştırmak için oldukça çarpıcı renkler kullandığı kolajları, yüzeyde yarıklar yaratarak yeni bir yüzeye doğru açılmakta. Günlük hayatın tanıdık ipuçları, giderek daha kaotik tekinsiz alanlara açılmakta. Kendinden önce var olanın bilgisini anımsatan ancak tam da kendi zamanının içinde olgunlaşan bu kolajlar, yüzeyi soyan, sarsan hatta yüzeyin kimi kısımlarında derin kovuklar açan bir plastik kurgulama ile ortaya çıkmakta.
 
blankblank
 
Küçük boyutları ile dingin bir bütünsellikte oluşan 30 adet eseri ile Aksoy, meraklı bir çocuğun iştahlı bakışlarını us süzgecinden geçirerek, içini dışına çıkardığı dergilerin arasında, belki de şu soruların cevaplarını aramakta. Hangi maviyi, kırmızıyla uyumlayabileceğiz? Hangi oyuktan içeri sızarsak, gerçeğe ulaşabileceğiz? Hangi gerçeği bilirsek mutlu olabileceğiz? – Arzu Parten 
 
blankHazal Aksoy; 1984’te Ankara’da doğdu. 2007 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliğini tamamladıktan sonra, aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Yüksek Lisans (2010) ve Sanatta Yeterlik (2016) derecelerini aldı.
 
Akademik kariyerine 2009’da Afyon Kocatepe Üniversitesi Resim Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak başlayan Aksoy, 2012 yılından beri Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.
 
2005’te Ürgüp Semih Balcıoğlu Galerisi’nde ilk kişisel sergisini gerçekleştiren Aksoy, 2010’da İstanbul Galeri 5’te, Hüsamettin Koçan yürütücülüğünde ‘Çoktan Seçmeli Korkular’ isimli ikinci kişisel sergisini açtı. Bunun dışında ulusal ve uluslararası pek çok sergiye katılmış olan Aksoy, çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir