blank

Geçmişten Geleceğe AYNA Çini Sergisi

Geçmişten Geleceğe AYNA Çini SergisiFerize Şen Balkı ve
Ayşe Özdoğan Özdek’in
Eserlerinden Oluşan
Geçmişten Geleceğe
AYNA Çini Sergisi
Açıldı
 
Geçmişten Geleceğe AYNA Çini SergisiÇini sanatçıları Ferize Şen Balkı ve Ayşe Özdoğan Özdek'in eserlerinden oluşan Geçmişten Geleceğe AYNA Çini Sergisi sanatseverlerle buluştu.
 
blankİstanbul Ticaret Odası'nın ev sahipliğinde düzenlenen serginin açılışı, Yeni Camii Hünkâr Kasrı'nda gerçekleştirildi.
 
Açılış konuşmasını İTO Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı İsrafil Kuralay yaptı. Kuralay, geçmişten geleceğe ayna tutmanın sanat için en güzel tanımlardan birisi olduğunu söyledi.
 
Geçmişten Geleceğe AYNA Çini SergisiGeçmişten Geleceğe AYNA Çini Sergisi
 
Çini sanatçısı Ferize Şen Balkı, serginin temasının ayna üzerine olduğuna işaret etti. "Ayna, hem tasavvufi olarak yaradanın kâinatı yaratması ve kendisini görmesi açısından hem de çini sanatını geleceğe taşımak açısından bir iz bırakmak adına seçtiğimiz bir tema oldu" dedi.
 
"Çiniye ufak bir dokunuş ve iz bırakmak için çalışmalar yaptım"
 
Balkı, sergiyi 6 yıldır öğrencisi olan artık yol arkadaşı olarak gördüğü Ayşe Özdoğan Özdek ile gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
Balkı, sergide alanında ilk olan çalışmaların da yer aldığını aktardı:
 
"Klasik çinilerin yanında onların farklı yorumları olan modern çinileri de hazırladık. Çini de daha önce klasik dönemde kullanılmamış motifleri kullandık. Mimoza çiçeğinin tabiatta bulunan daha gerçekçi motiflerini kullandım. Farklı kurgularla burada yer aldı. Mimoza ve karahindiba, özellikle bu sergide çinide daha önce hiç kullanılmamış iki motiftir ve bu ikisi yer aldı. Ebrulu çiniler üzerine özellikle motifleri çalıştım. Bu da kendi başına bir ilktir aslında. Çiniye ufak bir dokunuş ve iz bırakmak için çalışmalar yaptım."
 
“Ayna, insana sonsuzluğu hatırlatır”
 
Ayşe Özdoğan Özbek ise hobi olarak başladığı çiniye artık âşık bir öğrenci olarak hayata devam ettiğini belirtti.
 
Özbek, sergide 160'ın üzerinde eser olduğunu dile getirdi: "Benim 80'in üzerinde eserim bulunuyor. Serginin isminin ayna olması ise büyüklerimizin yansıması bizde, bizim yansımalarımız çocuklarımızda görülebilir. Bu yüzden ebeveyn evlat ilişkisi ayna olarak tanımlanabilir. Ayrıca aynanın insana sonsuzu hatırlatması bakımından da bir değeri vardır, sonsuzdan gelen sonsuza gider şeklinde. Ayrıca hocam Ferize Şen Balkı Bulgaristan doğumlu, orada da çocuklar annelerine ayna derlermiş. Yani bu hayatta yaşarken kullandıkları bir sözmüş. Onun için biz de, ailelerimizin bize kattığı her zerre için teşekkür anlamında geçmişten geleceğe ayna dedik."
 
Tarihi Eminönü semtinde bulunan çini sergisi, 30 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir