blank

Devrim Erbil’den Sıradışı Bir Eser

Devrim Erbil’den Sıradışı Bir Eser2. İstanbul Art Show’da
Ressam Devrim Erbil’den
Sıradışı Bir Eser
 
2. İstanbul Art Show’da Ressam Devrim Erbil’den sıradışı bir eser yer aldı.
 
Ressam Devrim Erbil, "60 yıldır İstanbul'da yaşayan bir insan olarak İstanbul'u çok farklı yönlerden görmeye, farklı mevsimlerde anlatmaya çalıştım ve bu resimler yerli, yabancı sanatı seven herkesin gözünde bir sıcaklık kazandı." dedi.
 
Devrim Erbil’den Sıradışı Bir EserSanat hayatının 60. yılını kutlayan ressam Devrim Erbil, eserlerinde gücünü, heyecanını ve sevgisini gelenekten aldığını söyledi.
 
"Resmin şairi" olarak nitelendirilen Erbil, "2. İstanbul Art Show" fuarına "İstanbul" temalı sıra dışı bir eseriyle konuk oldu.
 
Devrim Erbil’den Sıradışı Bir EserFuar için 40 tabloya bölünecek farklı bir eser hazırlayan Erbil, 60 yıllık sanat hayatının son 20 yılında yoğunlukla İstanbul'u geometrik desenlerle resmettiği eserler ortaya çıkardığını söyledi.
 
blankUsta sanatçı, İstanbul temalı resimlerinden önce doğa tutkusunu anlatan çalışmalara imza attığına işaret etti. "Bunlar arasında Anadolu kasabaları, şiirsel soyutlamalar var. Son dönemde İstanbul var ama onlardan sonra da 'ikili bakış' diye yeni bir bakış açısını, bir estetiği ortaya koyduğum resimlerim var." dedi.
 
blankErbil, İstanbul'un kolay anlaşılamayan, gizemli bir yanı olduğunu, bu nedenle eserlerinde özellikle bu kente yer verdiğinin altını çizdi.
 
"Gücümü, heyecanımı ve sevgimi gelenekten alıyorum"
 
Ünlü ressam, 19. yüzyıldan itibaren kendisinin dışında birçok yerli ve yabancı ressamın da İstanbul'u resmettiğine dikkati çekti. "Oryantalist akımın gezginleri de boğazın gravürlerini çizdiler, resimlerini yaptılar. Benim resimlerimin sevilen bir yanı ise ben gücümü, heyecanımı ve sevgimi gelenekten alıp çağdaş bir bakışla anlatmaya çalışıyorum. İstanbul'a bu açıdan bakıldığı zaman birçok kimseye güzel geliyor" dedi.
 
Devrim Erbil, İstanbul'un canlı bir kent olduğunu, bu nedenle de eserlerinde canlı renkler kullandığını söyledi. "İstanbul her yeriyle her mevsimde çok renklidir. Benim insanlara vermek istediğim de böyle bir mutluluk.” dedi
 
Devrim Erbil’den Sıradışı Bir Eser
 
Devrim Erbil, farklı bir formda hazırladığı ve 40'a bölünecek eseri için:"Bu eser bir deneyim aslında. Mimarı, İstanbul Art Show'un Sanat Direktörü Yalın Alpay'dır. Yalın, 'bir bütünü parçalamak', 'parçalardan doğan bir bütün' diye felsefi bir yaklaşımla 'Bunu deneyebilir miyiz' dedi ve böyle bir eser ortaya çıktı. Her parçasının da bir anlam taşıması gerektiğini düşünerek, İstanbul'un benim gözümden en çekici bölgesi Haliç, Galata Kulesi, arkasında Yarımada'nın büyülü görünüşü, benim kuşlarımla birleşerek yeni bir resim oldu. Yaklaşık bir ayda asistanlarımın da büyük emekleriyle tamamlandı. Ben de heyecanla eserin nasıl karşılanacağını merakla bekliyorum" dedi.
 
1991'de "Devlet Sanatçısı" unvanını alan Erbil'in, Galata Kulesi ve Haliç manzarasını işlediği 10 metrekarelik özel eseri, 40 parçaya bölündüğünde de her parça kendi içinde farklı bir eser olarak sanatseverlerle buluşacak.
 
Eser, fuarda müzayede usulüyle satışta olacak.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir