blank

Bir Umut Filmi Sinemalarda

Bir Umut Filmi SinemalardaYönetmen
Umut Yöreken'in
Bir Umut Filmi
Sinemalarda
 
Yönetmen Umut Yöreken'in dram türündeki Bir Umut filmi sinemalarda
 
Bir Umut filmi 19 Mayıs 2023 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda
 
Film, sinema oyuncusu olmak isteyen Umut'un, 20 yıldır görmediği MS hastası annesinin gelişiyle 42 saatte değişen hayatını anlatıyor.
 
Filmin oyuncu kadrosunda Baran Şükrü Babacan, Eylem Yıldız, Funda Eskioğlu, Savaş Baytok, Vahide Deniz Yerdelen, Deniz Gürsucu ve Gözde Duru var.
 
Ümit Köreken, filme ilişkin yaptığı açıklamada, 2015'te "Mavi Bisiklet" filmini çektikten sonra aile içi ilişkileri konusuna ilgi duyduğunu dile getirdi.
 
Bu konuda okumalar yaptıklarını ve ortak senarist Nursen Çetin Köreken ile çeşitli eğitimler aldıklarını belirten Köreken, "Özellikle Türk sinemasında biraz az rastlanan anne-oğul ve sevgisizlik hikayesi üzerinden bir film yapmak istedik. “Martı” oyunu ile ilgili de bir uyarlama yapma düşüncemiz vardı. İki fikri birleştirdik ve sonunda 'Bir Umut'un hikayesi doğdu" dedi.
 
Köreken filmde, anne sevgisi görmeyen bir kişinin yetişkin olduğunda yaşamında ne tür travmalara sahip olacağına dair bir mercek tuttuklarını aktararak, şunları söyledi:
                                                              
"Aile içi ilişkiler, toplumda birçok kişiyi ilgilendiren meseleler, ister ebeveyn isterse de çocuk olsun. Dolayısıyla ben izleyicilerin kendileriyle ya da bir şekilde hesaplaşmak istedikleri ya da istemedikleri konularla çok fazla bağ kuracağını düşünüyorum. Ama tabii ki 'Bir Umut' bir izlemede hemen kodları anlaşılabilecek, algılanabilecek bir film değil. Çok fazla küçük ayrıntı var. Biraz da bize göre, hayat oralarda gizli."
 
Filmin Konusu
 
Genç bir adam olan Umut, filmlerde rol almak isteyen bir oyuncudur. Karısı Asiye ise kurdukları özel tiyatroda yönetmenlik yapar. Çocukken babasını kaybetmesinin ardından annesinin evlenmesi üzerine dayısı ile yaşayan Umut, yıllardır annesini görmemiştir. Ancak aradan geçen onca yılın ardından dayısından gelen bir telefon üzerine annesine yardım etmek zorunda kalır. MS hastası olan annesi tedavisiyle ilgilenmek zorunda kalan Umut, bu sırada beklenmedik bir haber alır. Asiye hamiledir ve bu haber ikisi arasında bir çatışmaya neden olur. Çocuk sahibi olmak istemeyen Umut, Asiye ile büyük bir tartıma yaşar. Bu durum üzerine Asiye bir anda ortadan kaybolur. Stres altında olan Umut, aynı zamanda annesi ile de büyük bir hesaplaşma yaşar. Annesinin de ortadan kaybolması üzerine Umut, gece boyu Asiye’yi ve annesini arar. Sabah olduğunda annesi ve Asiye’den haber alan Umut’un sadece birine yetişebilme imkânı vardır.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir