“Bir Şiir Bir Hayat Çile” Sergisi Açıldı

Necip Fazıl Kısakürek
Kültür ve Araştırma Vakfı’nın
Düzenlediği
“Bir Şiir Bir Hayat Çile” 
Sergisi Açıldı
 
Necip Fazıl Kısakürek'in eşyaları ve fotoğrafları, "CNR 5. Uluslararası Kitap Fuarı" kapsamında açılan "Bir Şiir Bir Hayat Çile" sergisinde meraklılarını bekliyor.
 
Mütefekkir, şair ve yazar Necip Fazıl Kısakürek'in eşyaları ve fotoğrafları, "Bir Şiir Bir Hayat Çile" sergisinde sevenleriyle buluştu.
 
Sergi, Pozitif Fuarcılık ve Basın Yayın Birliği iş birliğiyle düzenlenen, CNR EXPO Yeşilköy'deki "CNR 5. Uluslararası Kitap Fuarı" kapsamında açıldı.
 
Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen sergide, Kısakürek'in özel eşyaları, kitapları, defterleri ve fotoğrafları özel bir konsept eşliğinde sunuluyor.
 
Serginin müzik planlaması Osman Duman tarafından yapılırken, tasarım uygulama da Zanexpo – Erhan Nuhoğlu imzası taşıyor.
 
Kısakürek'in "Çile" şiirinden yola çıkılarak hazırlanan ve dairesel bir düzene sahip olan sergide, şiirden bazı kısımlar yer alıyor.

"Buraya gelenler, kendilerini şiirin içinde dolaşıyormuş gibi hissedecek"
 
Serginin küratörlüğünü üstlenen Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şeyma Kısakürek Sönmezocak, Kısakürek için "Bir Şiir Bir Hayat" sergi serisini başlattıklarını söyledi.
 
Necip Fazıl Kısakürek'in en bilinen şiirinin "Çile" olduğunu belirten Şeyma Kısakürek, "O yüzden serinin ilk sergisi 'Çile' olmalıydı. Biz bu sergide Çile şiiri akışı içinde Üstad'ın yaşadığı fikir buhranı, sonsuzluğu araması, Allah'ı arama gayesini yansıtmaya çalıştık. Zaten şiir için de 'Mutlak hakikati aramadır' der Üstad. Dolayısıyla bir Üstad sergisi oluştururken bu zemine oturtmak bizim için daha anlamlı oldu." diye konuştu.
 
Şeyma Kısakürek, farklı yerlerde de açılması planlanan "Çile" sergisinin ardından farklı şiirler için sergi açacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Olabildiğince 'Çile' şiirindeki can alıcı noktaları dekor olarak yerleştirdik. O buhranı vermeye çalıştık. Siz farkında olmadan bir yuvarlak geziyorsunuz aslında. O da çile şiirindeki 'Zamanın raksı ne, bir yuvarlakta? / Sonum varmış, onu öğrensem asıl?' dizelerine işaret ediyor. Böyle küçük detaylar var. Biraz dikkatle aslında o bütün çok iyi değerlendirilebilir. Buraya gelenler, kendilerini şiirin içinde dolaşıyormuş gibi hissedecek."
 
"Biricik meselem sonsuza varmak"
 
“Çile”, Necip Fazıl Kısakürek’in bütün sanat ve dünya görüşünü içinde barındıran bir şiirdir… Ana teması, o’nun fiilen yaşadığı bir fikir buhranına bağlıdır.
 
İçine düştüğü “crize intellectuel”i, bu şiirinde ulvi ve soyut bir teze bağlayan Necip Fazıl, eşya ve hâdiselerin köküne ulaşma gayretiyle yıkılan kâinattan sonra, yepyeni bir dünya ve anlayışa ermiş ve bu maceranın senfonisini “Çile” şiiriyle vermiştir.
 
“Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı”, Üstad’ın “Özel Eşyaları ve Fotoğrafları” eşliğinde, ziyaretçilerin “Çile” şiirinin mısralarını derinden yaşaması amacıyla düzenlediği sergiyle birlikte söyleşiler de olacak.
 
 “Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı” tarafından düzenlenecek söyleşilerde Necip Fazıl Kısakürek'i oğlu Mehmet Kısakürek 14 Mart Çarşamba günü ve yazar Suat Ak 15 Mart Perşembe günü anlatacak.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir