blank

Beanpole Uzun Kız Filmi Sinemalarda

Beanpole Uzun Kız Filmi SinemalardaRusya'nın
2020 Oscar Adayı
 
Genç Yönetmen
Kantemir Balagov’un
Beanpole Uzun Kız
Filmi Sinemalarda
 
Rusya'nın 2020 Oscar adayı olarak seçilen, genç yönetmen Kantemir Balagov’un Beanpole Uzun Kız filmi sinemalarda.
 
Birçok festivalden ödülle ayrılan Beanpole Uzun Kız Filmi 6 Aralık 2019 Cuma gününden beri sinemalarda.
 
Beanpole Uzun Kız Filmi SinemalardaSenaryosunu yönetmen Kantemir Balagov’un, Alexsandr Terekhov ile birlikte yazdığı filmin görüntü yönetmeni Kseniya Sereda.
 
Beanpole Uzun Kız Filmi SinemalardaFilmin oyuncu kadrosunda Viktoria Miroshnichenko, Vasilisa Perelygina, Igor Shirokov, Konstantin Balakirev, Ksenia Kutepova, Olga Dragunova. Timofey Glazkov ve Andrey Bykov var.
 
Film İçin Notlar
 
Beanpole Uzun Kız Filmi Sinemalarda“Viktoria Miroshnichenko’nun inandırıcı oyunculuğunun filmin tüm artılarında payı var. Masha ile kurduğu dengesiz ilişki, onun otoritesine sığınması da yine filmin çoklu okumalarına alan açan yanlar. Yönetmen Balagov, filmi uzun çekimler, az diyolog, alan darlığı gibi yöntemlerle kahraman ve şehir psikolojisini beraberinde bir yaklaşımla ele alıyor. blank1989 yılı doğumlu olup Aleksandr Sokurov tarzından oldukça etkilenen yönetmen Balagov. 2016 yılı yapımı “Sofichika” ile 2017 yılında çektiği “Tesnota-Yakınlık” filmleri ile adını duyurmuştu.”
 
Ancak Rus yönetmenin en etkili filmi birçok festivalden ödülle dönen Uzun Kız kuşkusuz. Film bu seneki Cannes film festivalinde “En İyi Yönetmen” ve “FİPRESCİ” ödülleri ile dönerek festival jürisinden tam not almayı başardı. Savaş sonrası post-travmatik hallerini birey temsili ile anlatması, karakterlerin bunlara uyumu, ötenazi ile yeniden doğan çocuğun yeni bir toplum inşası simgesi olarak ironik birçok okumaya müsait başarılı, derinlikli ancak zorlu yapısı bulunmakla birlikte filmin gerek uzunluğu, gerekse anlatım dili ve meselesi itibariyle seyri kolay olmayan filmlerden olduğu muhakkak. Ancak yine de kayıtsız kalınacak gibi de değil kuşkusuz. ülkemizde gösterimi az eli yüzü düzgün Rus filmi olduğunu düşünürsek hele bir de…” (Kamuran Kaya –  Uzun Kız / Dylda)
 
Filmin Konusu
 
Beanpole Uzun Kız filmi, II. Dünya Savaşı’nın ardından hayatlarını yeniden inşa etmeye çalışan iki kadının hikâyesini konu ediyor.
 
1945 yılında yaşanan II. Dünya savaşı, birçok şehrin yıkılmasına, insanların fiziksel ve zihinsel olarak hasar almasına neden olur. Savaşın üzerinden aylar geçmesine rağmen, etkilerinin oldukça taze olduğu bu dönemde yaşayan Iya, cepheden dönen arkadaşı Masha ile birlikte hayatlarını yeniden inşa etmeye çalışır.
 
Görüntü itibari ile diğer insanlardan ayrılan Iya, Masha’nın otoritesi altında yaşamaya başlar ve bu durum iki kadının ilişkilerinin farklı boyuta taşınmasına neden olur.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir