blank

Bağlantılı Kopukluk Albümünde Buluştular

Bağlantılı Kopukluk AlbümüÜnlü Gitaristler
Cenk Erdoğan ve
Rycardo Moreno
“Connected Disconnection”
Bağlantılı Kopukluk
Albümünde Buluştu
 
Bağlantılı Kopukluk Albümü - CENK ERDOĞANPerdesiz gitarın yeni nesil üstadı Cenk Erdoğan ve İspanya’nın çağdaş flamenko gitaristi Rycardo Moreno “Connected Disconnection” (Bağlantılı Kopukluk) albümünde buluştu
 
Bağlantılı Kopukluk Albümü - RYCARDO MORENOSelin Çelik Müzik Prodüksiyon tarafından temelleri atılan albüm, altısı yeni toplam sekiz eserden oluşuyor. Albümün ilk parçası “Venusa”, Bandcamp isimli dijital platformda müzikseverlerin beğenisine sunuldu.
 
Albüm 1 Kasım'da Yayında
 
Bağlantılı Kopukluk AlbümüAnadolu’nun binlerce yıllık ezgilerini günümüze taşıyan, onları farklı kültürlerle birleştirerek ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil eden Cenk Erdoğan, İspanyol müziklerindeki armoninin izini sürmek için Rycardo Moreno ile bir araya geldi. İspanya’nın ünlü flamenko gitaristi Moreno, ülkesinde, neslinin fark yaratan isimlerinden kabul ediliyor ve “Ellerinde kanatları var” denilerek gitardaki yeteneğine vurgu yapılıyor.
 
blankHaritada birbirinden oldukça uzak, tarih ve kültürleriyle ise birbirine oldukça yakın iki ülkenin bu iki cesur müzisyeni ilk kez 2018’de İstanbul’da karşılaşır. blank2019’da tekrar bir araya gelen müzisyenler; zengin Türk kültür ve sanatını dünyaya tanıtmayı ilke edinerek Türkiye iş birliği temasına dayalı gezici tek festival Yeldeğirmeni (Windmills) Caz Festivali’nin kurucusu da olan İspanya – Türkiye kültür elçilerinden Selin Çelik’in öncülüğünde albüm üretim sürecine başlar. Cenk Erdoğan Amerika turnesinde, Moreno ise İspanya’da besteleri tamamlar. Son olarak ikili Erdoğan’ın Üsküdar’daki stüdyosunda buluşur ve albüm kaydı gerçekleşir.
 
Müziğin Koparılamayan Bağı
 
Albümün ismi Connected Disconnection (Bağlantılı Kopukluk) ise farklı dildeki iki müzisyenin müzik sayesinde aralarında oluşan bağdan esinlenerek konulmuş. Aynı zamanda “Connected” ile İspanya (Endülüs)Türkiye arasındaki tarihsel ve kültürel geçmişe gönderme yapılırken; “Disconnection” ile de ülkeler arası uzun mesafe ve diller arasındaki farklılık vurgulanmak istenmiş.
 
Hayata Yeniden Daha Sıkı Bağlanmak
 
Cenk Erdoğan “Bağlantılı Kopukluk” albümüyle ilgili temennilerini şu cümlelerle dile getiriyor: “Pandemi süreciyle hepimiz hayattan bir nebze uzaklaştık ve koptuk. Biz müzisyenler ve dinleyicilerimiz arasında notalar sayesinde oluşmuş güçlü, kuvvetli bir bağ var ve bu bağ hiç kopmadı.  Connected Disconnection iki benzer ama uzak iki kültürü birleştirdi. Umarım yakınları da birleştirir. Albüm bizleri pandemiyle biraz da olsa kopup uzaklaşmak zorunda olduğumuz hayata tekrar bağlar; geniş kitlelere bol konserler vererek, kopmadan ve daha sıkı bağlanabiliriz.”
 
“Bülbülüm Altın Kafeste”ye Flamenko Yorumu
 
Sekiz eserden oluşan Connected Disconnection’da sanatçılara ait altı yeni beste yer alıyor. Albümde, “Bülbülüm Altın Kafeste” türküsü ve Endülüs folklorik müziğinin anonim bir halk türküsü olan El Mantillo’nun sıra dışı yorumu da bulunuyor.
 
Aşkın Her Hali 
 
Albümün ilk parçası aşk ve güzellik tanrıçası Venüs’ün ismini taşıyor. Rycardo Morena “Venusa” isimli beste ile ilgili dinleyicilere şu mesajı veriyor: “Aşkın birbirinden farklı formları vardır. Venusa’da dinleyicilerin mümkün oldukça bu farklı formları hissetmesini istedim. Bir sevgiliye, ebeveyne, hayvana, insana, doğaya, yemeğe, sohbete, ezgiye veya bir ilahi güce duyulan aşk… Belki bu parçada değil ama bu hayatta her türlü aşkı elimizden geldiğince keşfetmemiz lazım.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir