Ara Güler Müzesi Açıldı

"Islık Çalan Adam"
Sergisi ile
Ara Güler Müzesi
Açıldı
 
Doğuş Grubu'nun Ara Güler iş birliği ile hayata geçirdiği "Ara Güler Müzesi" açıldı. Müzede, fotoğrafçının eserleri, notları, kişisel eşyaları, fotoğraf makineleri, basın kartları ve koleksiyonları ücretsiz olarak sergileniyor.
 
Doğuş Grubu'nun, duayen foto muhabiri Ara Güler iş birliği ile hayata geçirdiği "Ara Güler Müzesi" açıldı.
 
Müzenin, Bomontiada'da yoğun katılımla açılışı yapıldı. Açılış, Ara Güler Arşivi'nden fotoğraf, hikâye, video, tablo, obje ve kitapların yer aldığı "Islık Çalan Adam" sergisi ile yapıldı.
 
Müze, Güler'in sanatını, kimliğini ve yaşamını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kuruldu. Böylece Türkiye'nin uluslararası standartlara sahip ilk fotoğraf sanatçısı müzesi açıldı.
 
Müzesinin açılışında ayrıca, 16 Ağustos 1928'de dünyaya gelen Güler'in 90. doğum günü için pasta kesildi.
 
Güler, etkinliğe tekerlekli sandalye ile geldi. Güler'e, doğum günü hediyesi olarak müze tarafından basılan ilk kitap olan "Islık Çalan Adam" isimli kitap takdim edildi.
 
Ara Güler, açılışta yaptığı konuşmada, kendi arşivini oluşturmasının seneler sürdüğünü vurgulayarak, arşiv oluşturmanın zorluklarına dikkati çekti.
 
Güler, müzenin de bulunduğu Bomontiada'nın eski bir fabrikanın içine yapılmasına değindi. Restorasyon yapmanın da bir çeşit arşivleme çalışması olduğunu söyledi.
 
Müze ve araştırma merkezi ücretsiz
 
Doğuş Grubu Üst Yöneticisi Hüsnü Akhan da kültür sanat alanına yaptıkları desteklerden bahsederek, çok özel bir heyecan yaşadıklarını söyledi.
 
Akhan, son iki yıldır Ara Güler'le birlikte çalıştıklarını ve bu birliktelikten onur duyduğunu belirtti:
 
"İki yıl önce Ara Bey'le Doğuş Grubu olarak, Ara Güler Doğuş Sanat ve Kültür şirketini oluşturduk. Sevgili Ara Baba da şirketimizin yönetim kurulu başkanlığını yapmakta. Şirketimiz birbirini besleyen ve sinerji yaratan iki olayı kurguladı. Bunlardan biri Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi, diğeri de Ara Güler Müzesi." dedi.
 
Akhan, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’ni yaklaşık 8 ay önce açtıklarını söyledi. Burada Ara Güler'in eşsiz arşivinin tek tek gün yüzüne çıkarıldığını belirtti. Araştırma merkeziyle müzenin ücretsiz olarak hizmete sunulduğunu dile getirdi.
 
Müzede Güler'in eserleri ve negatiflerinin yanı sıra, notları, kişisel eşyaları, fotoğraf makineleri, basın kartları ve koleksiyonları sergileniyor.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir