blank

54. Antalya Film Festivali Ödülleri Verildi

blankEn İyi Film
Melekler Beyaz Giyer
 
blankEn İyi Kadın Oyuncu
Wen Qi
 
blankEn İyi Erkek Oyuncu
Reza Akhlaghirad
 
blankEn İyi Yönetmen
Mohammed Rasoulof
 
54. Antalya Film Festivali
Ödülleri Verildi
 
54. Uluslararası Antalya Film Festivali ödül töreni, EXPO 2016 Antalya Kongre Merkezi'nde yapıldı.
Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile çok sayıda oyuncu ve sinemacının katıldı. Törende "En İyi Film" ödülü Çin yapımı "Melekler Beyaz Giyer" filminin oldu.
 
blank"En İyi Kadın Oyuncu" ödülü yine Melekler Beyaz Giyer filmindeki performansıyla filmin başrol oyuncusu Wen Qi'ye verildi.
 
blank"En İyi Erkek Oyuncu" ödülü de İran yapımı Dürüst Bir Adam (A Man of Integrity/Lerd) filmindeki performansıyla başrol oyuncusu Reza Akhlaghirad'a verildi.
 
“En İyi Yönetmen” ödülü ise "Dürüst Bir Adam" filmiyle Mohammed Rasoulof'a verildi.
 
Törenin açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye başkanı Menderes Türel, "Başrolde Sen Varsın Antalya" sloganıyla başlattıkları festivalde, öncelikle Antalya halkına teşekkür etti.  Türel, Antalyalıların geleneksel festival kortejine büyük ilgi gösterdiğini, festival tarihinde görülmemiş bir kalabalığın caddeleri doldurduğunu, söyledi. 7 gün boyunca festival vadisini 70 binden fazla Antalyalının ziyaret ettiğini belirtti. Türel, 42 filmin gösteriminin yapıldığı festivalde, 33 bine yakın Antalyalı sinemaseverin açık hava sineması ve salonlara akın ettiğini bildirdi. "Belediye Başkanı festivalle uğraşır mı? Festivalde 2 yarışma olmalıydı" diye eleştirenleri sevgi ve saygıyla karşıladığını söyledi. Türel, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Bu festivali sinema endüstrimiz, özel sektörümüz gerçekleştirseydi ben çok daha mutlu olurdum. Fakat bizim 54 senelik geleneğimiz var. Ben hem bu geleneği korumak hem de Antalya'yı uluslararası hedeflere taşımak mesuliyetine sahibim." dedi.
 
blankGenç Jüri Ödülü "Anne" isimli filme, Dr. Avni Tolunay İzleyici Ödülü de "Misafir" isimli filme verildi. Ödülünü almak için sahneye çıkan "Misafir"in yönetmeni Andaç Haznedaroğlu, filme destek veren herkese teşekkür etti.
 
Haznedaroğlu, "Bu ödülü savaştan kaçarak ülkelerini terk eden bütün mülteci çocuklara ve annelere ithaf ediyorum." dedi.
 
Behlül Dal Genç Yetenek Ödülü, Şükran Aktı'ya verilirken, Jüri Özel Ödülü de "Florida Projesi" isimli filme takdim edildi.
 
blankFestivalin ödül törenine katılan ABD'li aktör Matt Dillon'a Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Antalya Valisi Münir Karaloğlu tarafından "Onur Ödülü" takdim edildi.
 
Ödülü almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Dillon, festivalde olmanın büyük onur olduğunu ifade etti.
 
Dillon, "Türkiye'ye ilk defa değil ama Antalya'ya ilk defa geliyorum. Ben Uluslararası Mülteciler Derneği'nin de üyesiyim ve bir şey söylemek istiyorum. Suriyeli mülteciler için yaptıklarından dolayı Türkiye'ye gerçekten hayranım ve çok saygı duyuyorum. Dünyada her yerden fazla mülteciye Türkiye ev sahipliği yaptı." diye konuştu.
 
 
 
Melekler Beyaz Giyer | Fragman
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir