blank

40. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması

40. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması“Doğayı Seviyorum,
Çevreme İyi Bakıyorum”
 
40. Uluslararası
Pınar Çocuk
Resim Yarışması
Sonuçlandı
 
“Doğayı Seviyorum, Çevreme İyi Bakıyorum” temalı 40. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması sonuçlandı. Kazanan asil ve yedek eserler, jürinin gerçekleştirdiği değerlendirmenin ardından belirlendi
 
40. Uluslararası Pınar Çocuk Resim YarışmasıPınar tarafından çocukların sosyal becerilerini geliştirmek ve onlara resim sanatını sevdirmek amacıyla 40 yıldır aralıksız düzenlenen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na bu yıl Türkiye’nin 7 bölgesi, Özel Eğitim ve Uygulama Okulları ile K.K.T.C., Almanya ve Azerbaycan’daki 6 – 14 yaş arasında ilköğretim çağındaki çocuklar arasından toplam 12 bin 578 adet başvuru yapıldı.
 
“Tam 40 yıldır çocukların hayallerine ortak oluyoruz”
 
blank1981 yılından bu yana kesintisiz olarak gerçekleştirilen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na ilişkin değerlendirmede bulunan Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı; “Kurulduğumuz günden bu yana hem sağlıklı ürünlerimizle hem de gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleriyle gelecek nesillerin sanatsal ve bedensel gelişimlerine destek olmayı hedefliyoruz. Bu hedef ile tam 40 yıldır çocuklarımızın hayallerine ortak oluyor, onlara yaratıcılıklarını ortaya koyup kendilerini geliştirebilecekleri imkânlar sunuyoruz. blankGeçen sene yarışma sonuçlarının analizine dayanarak yaptığımız sosyal araştırma ile ortaya çıkan sağlıklı yaşam ve çevre bilinci doğrultusunda ‘Doğayı Seviyorum, Çevreme İyi Bakıyorum’ olarak belirlediğimiz tema ile geçen seneye oranla 2 kattan fazla başvuru aldık. Yarışmanın dijital ortama taşınmasının da başvuruların artmasında etkili olduğuna inanıyoruz. Bu yıl Türkiye’nin tüm bölgeleri, Özel Eğitim Uygulama okulları ile birlikte Almanya, Azerbaycan ve KKTC’den aldığımız yoğun başvuru nedeniyle büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
 
En çok başvuru Marmara Bölgesi’nden
 
Geçen seneye oranla başvuru sayısı 2 kattan fazla artan 40. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na Marmara Bölgesi’nden 4.363, İç Anadolu Bölgesi’nden 2.295, Ege Bölgesi’nden 2.202, Akdeniz Bölgesi’nden 1.333, Karadeniz Bölgesi’nden 868, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 721, Doğu Anadolu Bölgesi’nden 557, KKTC’den 167, özel eğitim ve uygulama okullarından 41, Azerbaycan’dan 25 ve Almanya’dan 6 başvuru yapıldı.
 
Jüride birbirinden değerli isimler yer aldı
 
Yarışmaya katılan tüm eserler, Türkiye’de resim sanatına gönül vermiş Prof. Dr. Mümtaz Sağlam öncülüğünde Prof. Dr. Hayri Esmer, Prof. Dr. Hüsnü Dokak ve Doç. Devabil Kara’nın yanı sıra gazeteciler İhsan Yılmaz, Aysun Öz, Faruk Şüyün, Olkan Özyurt ve Emrah Kolukısa gibi birbirinden değerli jüri üyeleri tarafından değerlendirildi.
 
Tüm dünyanın ve Türkiye’nin içinde bulunduğu pandemi döneminde 40. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na gösterilen ilginin artmasını değerlendiren Pınar Çocuk Resim yarışması Jüri Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Sağlam, “Bu yıl 40.sını gerçekleştirdiğimiz yarışmaya 10 binin üzerinde eser dijital ortamda katılım gösterdi. Çocukların doğaya karşı olan sevgilerinin ve hassasiyetlerinin yüksek olduğunu gördük. Birbirinden güzel binlerce eseri inceledik. Çocukların evde geçirdikleri vakitlerde doğaya duydukları özlemi ifade ettiklerini ve hayal dünyalarını coşkuyla resimlediklerini gözlemledik.” Dedi.
 
Çocuklara bayram hediyesi
 
Yarışma kapsamında Türkiye’nin 7 bölgesi, özel eğitim uygulama okulları, KKTC, Azerbaycan, Almanya olmak üzere 11 asil kazanan, tablet ve profesyonel resim malzemelerinden oluşan çanta, 11 yedek kazanan da profesyonel resim malzemelerinden oluşan çanta ile ödüllendirildi. Jüri değerlendirmesi sonucunda Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla bir yıllık eğitim bursu verilecek 3 öğrenci de belirlendi.
 
40. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması Sonuçları
 
Akdeniz Bölgesi
Asil
Mustafa Enis Akyurt / 7 Yaş / Antalya
Yedek
İrem Sultan Sav / 14 Yaş / Burdur
 
Doğu Anadolu Bölgesi
Asil
Nurefşan Kurt / 10 Yaş / Erzincan
Yedek
Belinay Yıldırım / 13 Yaş / Malatya
 
Ege Bölgesi
Asil
Asya Helen Küçük / 7 Yaş / İzmir
Yedek
Begüm Duman / 10 Yaş / İzmir
 
Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Asil
Cemre Korkut / 13 Yaş / Gaziantep
Yedek
Yağmur Karayılan / 10 Yaş / Gaziantep
 
İç Anadolu Bölgesi
Asil
Beren Örs / 8 Yaş / Konya
Yedek
Efe Topbaş / 12 Yaş / Konya
 
Karadeniz Bölgesi
Asil
Irmak Gürler / 11 Yaş / Samsun
Yedek
Şiir Şükran Dinar / 13 Yaş / Samsun
 
Marmara Bölgesi
Asil
Ece Eflanilioğlu / 12 Yaş / İstanbul
Yedek
Benan Noyan / 11 Yaş / İstanbul
 
Özel Eğitim ve Uygulama Okulları
Asil
Abdülbaki Hiçyılmaz / 8 Yaş / Kayseri
Yedek
Melik Arda Tini / 6 Yaş / Diyarbakır
 
Yurt Dışı Kategorisi
 
Azerbaycan
Asil
Kovsər Qurban / 7 Yaş / Azerbaycan
Yedek
Səbirə Həsənli / 10 Yaş / Azerbaycan
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Asil
Gülçin Bolatçıoğlu / 14 Yaş / Kktc
Yedek
Hiranur Canpolat / 13 Yaş / Kktc
 
Almanya
Asil
Sena Alp / 13 Yaş /  Rüsslesheım   
Yedek
Ekin Tuncer / 11 Yaş / Frankfurt Am Maın
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir