blank

17. Boston Türk Film ve Müzik Festivali

blankKuzey Amerika'da
17. Boston
Türk Film ve Müzik
Festivali
 
Kuzey Amerika'nın en önemli sinema etkinliklerinden olan 17. Boston Türk Film ve Müzik Festivali, 22 Mart-21 Nisan tarihlerinde Amerikalı sanatseverleri bir araya getiriyor.
 
blank22 Mart’ta Tayfun Pirselimoğlu’nun “Yol Kenarı” filmi ile başlayan17. Boston Türk Film ve Müzik Festivali (BTFMF) film programı 8 Nisan’da Sıtkı Can Ulkay’ın yönettiği “Ayla” filmi ile sona erecek.
 
blankABD'deki en eski Türk film festivallerinden birisi olan BTFMF, film gösterimlerinin ardından konserlerle 21 Nisan’a kadar devam edecek.
 
Birçok film ilk kez gösteriliyor
 
Boston Globe da dahil olmak üzere bölgenin saygın kültür ve sanat ağırlıklı medyasında da yer alan festival bu yıl 17’nci yaşını kutluyor.
 
blankFestival, kapsamlı programıyla çağdaş Türk sinemasının seçkin örneklerini ve yönetmenlerini bir kez daha Amerikalı seyirciyle buluşturuyor.
 
blankProgramda yer alan birçok filmin Kuzey Amerika veya Amerika ilk gösterimleri festival kapsamında gerçekleştiriliyor.
 
blankFestival, perşembe günü Tayfun Pirselimoğlu’nun “Yol Kenarı” filminin Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde gösterimi ile başladı.
 
“Yol Kenarı” filminin gösteriminin ardından müzede açılış resepsiyonu verildi.
 
Festival programı, Tayfun Pirselimoğlu’nun “Yol Kenarı”, Fikret Reyhan'n "Sarı Sıcak", Ercan Kesal’ın "Fındıktan Sonra", Ferzan Özpetek’in "İstanbul Kırmızısı", Reha Erdem'in "Koca Dünya", Andaç Haznedaroğlu'nun "Misafir", Sıtkı Can Ulkay’ın "Ayla", Özgür Sevimli'nin "Murtaza", Sercan Sezgin'in "Nublu", Yılmaz Erdoğan’ın "Ekşi Elmalar", Ahmet Boyacıoğlu'nun "Paranın Kokusu", Fatih Akın’ın "Paramparça", Selçuk Aydemir’in "Ailecek Şaşkınız" ve Derviş Zaim'in "Rüya" adlı filmlerinden oluşuyor.
 
blank2018 "BTFF Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü" Ercan Kesal'a
 
"Boston Türk Film Festivali Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü" Bu yıl 12. kez verildi. Ödülün bu yılki sahibi aktör, yazar, senarist ve yönetmen Ercan Kesal.
 
Ercan Kesal’a ödülü, 22 Mart’da Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde “Yol Kenarı” filminin ilk gösteriminden sonra düzenlenen bir törenle takdim edildi.
 
Festivalin Müzik programı
 
BTFMF film gösterimlerinden sonra seçkin konserlerden oluşan müzik programıyla devam edecek.
 
Müzik programının ilk konserini 13 Nisan’da uluslararası üne sahip flüt sanatçısı ve besteci Burak Beşir verecek.
 
Burak Beşir, “Passion” adlı albümüyle Global Music Awards (GMA) tarafından 2017’de büyük başarı ödülüne layık görülmüştü.
 
Burak Beşir, 700’den fazla Hollywood filminin müziklerini yapan Amerikalı efsane flüt sanatçısı Jim Walker ile birlikte Anadolu melodilerini seslendirecek.
 
BTFMF'in müzik bölümü kapsamında ayrıca Yarkın Duo'nun konseri gerçekleştirilecek.
 
Festival ünlü piyanist Hande Dalkılıç’ın resitaliyle 21 Nisan’da sona erecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir