14. Ankara Kitap Fuarı

Onur Konuğu Yazar
Beşir Ayvazoğlu
 
Uluslararası
Onur Konuğu Yazar
İlya Boyaşov
 
14. Ankara
Kitap Fuarı
Açıldı
 
14.  Ankara Kitap Fuarı, ATO Congresium'da açıldı.
 
Beşir AyvazoğluBu yıl içinde 2'nci kez düzenlenen Ankara Kitap Fuarı 18-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankaralı kitapseverlerin ziyaretine açık olacak.
 
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, 14. Ankara Kitap Fuarı açılış töreninde yaptığı konuşmada, fuarın Ankara'ya ve kültür dünyasına hayırlı olmasını diledi.
 
Kitap aşığı olmak gerektiğini vurgulayan Arınç, herkese uyumadan önce 10 sayfa da olsa kitap okumasını tavsiye etti. Kitaba yönelmenin, sanal dünyanın ve televizyonun etkisini azaltacağını dile getiren Arınç, kitap fuarlarının desteklenmesinin önemine işaret etti.
 
"Fuarda bulunmak bizim için bir ayrıcalık"
 
İlya BoyaşovRusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov da 14. Ankara Kitap Fuarı'nda misafir katılımcı olmalarının kendileri için önem taşıdığını, bunun iki ülke halkının manevi yakınlığının göstergesi olduğunu söyledi.
 
Yerhov, "Fuarda bulunmak bizim için bir ayrıcalık." dedi.
 
Konuşmasında "ehl-i kitap" vurgusu yapan Yerhov, "Kur'an-ı Kerim'de bu genellikle semavi din mensupları için kullanılır. Fakat bu terimi daha geniş bir kavramla değerlendirirsek tüm kitapseverler ehli kitap konumundalar." dedi.
 
Yerhov, sözlerini mezarının Moskova'da olduğunu hatırlattığı Nazım Hikmet'in "Yaşamak güzel şey be kardeşim" dizeleriyle bitirdi.
 
"Kütüphaneme girdiğimde dostlarımın arasına girmiş gibi oluyorum"
 
14. Ankara Kitap Fuarı Onur Konuğu yazar Beşir Ayvazoğlu ise fuarda bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Türkiye'de okur sayısının fazla olduğunu, bunun da ülkenin geleceği için önem teşkil ettiğini söyledi.
 
Ayvazoğlu, basılı kitapla temasın önemine dikkati çekti:
 
"Ona dokunabiliyorsunuz, kokusunu alabiliyorsunuz, cebinizde taşıyabiliyorsunuz, otobüste, trende, uçakta okuyabiliyorsunuz. Zaman içinde kütüphaneniz oluştuğunda aslında o kütüphane sizin otobiyografiniz haline geliyor. Elinizdeki elektronik aletten okuduğunuz kitap aslında yok, sanal bir şey, onu biriktiremiyorsunuz. Oysa kitap bir dost. Ben kütüphaneme girdiğim zaman dostlarımın arasına girmiş gibi oluyorum. Bir köşede Ahmet Hamdi Tanpınar, bir köşede Balzac duruyor, Yahya Kemal bir köşede, Nazım Hikmet bir köşede, olağanüstü dostluklar yaşıyorum. Hiç canım sıkılmıyor. Onlardan beslenmek suretiyle kitaplar yazıyorum."
 
Ayvazoğlu, açılışın ilk gününün hafta içi olmasına rağmen Ankara Kitap Fuarı'nın büyük bir kalabalığı bir araya getirmesinin, basılı kitaba duyulan sevginin göstergesi olduğuna işaret etti.
 
"Piri Reis kitabı yazacağım"
 
14. Ankara Kitap Fuarı Uluslararası Onur Konuğu yazar İlya Boyaşov da Türkiye ile Rusya arasında her alanda iyi ilişkiler ve derin bir iş birliği olduğunu belirtti. Rusya'da Türk yazarların çevirilerinin gittikçe arttığına işaret eden Boyaşov, önemli bir Osmanlı denizcisi olan Piri Reis ile ilgili bir kitap yazacağını söyledi.
 
Ankara Kitap Fuarı'nı düzenleyen Eylül Fuarcılığın Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Çayır da Türkiye'nin en çok okuyan şehrinin Ankara olduğunu, kitap fuarının yılda ikiye çıkarılmasının da bunu kanıtladığını söyledi.
 
Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş'in de katıldığı tören, protokol üyelerinin açılış kurdelesini kesmesiyle sona erdi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir