10. İstanbul Edebiyat Festivali

Uluslararası
10. İstanbul
Edebiyat Festivali
Devam Ediyor
 
10. İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) 22 ülkeden 74 yazarın katılımıyla devam ediyor.
 
Festivalin Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi ev sahipliğinde düzenlenen açılışına katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu'nun İstanbul için kıymetli bir ilçe olduğuna işaret ederek, "Beyoğlu, her zaman kültür insanlarına, edebiyatçılara ve sanatçılara kapısını açmış, önemli bir ilçe ve burada bu etkinliklerin yapılıyor olmasından son derece mutluyuz." dedi.
 
Demircan, Beyoğlu'nu bir kervansaraya benzeterek, şöyle devam etti:
 
"Kervansaray, Batı'dan Doğu'ya, Doğu'dan Batı'ya gidenlerin konakladığı ve konaklamaktan mutlu oldukları yerdir. Anadolu ve İstanbul büyük bir kervansaraydır. İçinde farklı dinler, diller ve kültürler yaşamıştır ve yaşamaya devam etmiştir. Onun için edebiyatçılara Beyoğlu'nun her caddesi, her sokağı, her binası ayrı bir hikayedir ve ayrı bir ilham kaynağıdır. Bir sokaktan, binadan hareketle mükemmel bir romana ilham alabilirsiniz. İstanbul ve Beyoğlu böyle bir yer ve edebiyat festivali de onlara çok yakışıyor."
 
Türk edebiyatının en önemli isimlerinin de Beyoğlu'nda yaşadığını, vakit geçirdiğini vurgulayan Demircan, festivalin sonraki yıllarında da belediye olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini sözlerine ekledi.
 
"Daha geniş kitlelere ulaşmak istiyoruz"
 
İTEF Genel Direktörü Mehmet Demirtaş bu yıl festivalin 10. yılını kutladıklarını belirterek, "Bu yıl artık bakışımız değişti. Uluslararası bir edebiyat festivalinin gerektirdiği tüm şeyleri yerine getiriyoruz. Uluslararası programımız ve çocuklar için ayrı programımız var. En büyük yeniliğimiz de temalarımızın şeklini değiştirdik. Daha geniş kitlelere ulaşmak istiyoruz. Herkese, edebiyatın kendilerine ne kazandıracağını hissettirmeye çalışan bir festival hazırladık." dedi.
 
Demirtaş, çok sayıda yabancı yazarın da konuk olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:
 
"Doğan Kitap'ın yazarı Sofi Oksanen yarın bir etkinliğe katılacak. Oksanen kendi ülkesinin en ünlü yazarlarından biri. Goethe Enstitüsü iş birliğiyle caz konserleri serimiz olacak. Çok önemli Alman şairler Max Czollek ve Frank Schablewski buradalar. Her akşam söz ve müziği caz konserleri serisinde birleştireceğiz. 8 Mayıs'taki Spoken Word etkinliğinde İstanbul'da yaşayan ve ana dili Türkçe olmayanlar için İngilizce bir etkinliğimiz gerçekleşecek. Her konuşmacı Büyüklere Masallar teması altında 10 dakika sahne alacak. Anadolu Yakası'ndaki mekânımız olan kargArt'ta ise çeviriyle ilgili etkinliklerimiz olacak."
 
Toplam 104 konuşmacının festivale katılacağını belirten Demirtaş, Avrupa'dan en iyi öykü yazarlarının da festivalde okuyucuyla buluşacağını sözlerine ekledi.
 
İstanbul’un her iki yakasında birçok mekânda gerçekleşecek festival kapsamında söyleşiler, etkinlikler, atölyeler, konserler ve edebiyat partileri düzenlenecek.
 
Festival 12 Mayıs'ta sona erecek.
 
Katılımcılar
 
Alexander Dawe, Angelika Niescier, A. Orçun Can, Arzum Uzun, Ayfer Tunç, Ayşe Erbulak.
BALKON, Barış Tut, Bea Johnson, Bengü Beker, Berrin Karakaş, Bora Ercan, Burak Aksak, Burak Bayülgen, Burcu Aktaş, Cenk Gündoğdu.
Dagmar Geisler, Dilşad Budak, Dündar Hızal, Ece Erdoğuş, Edina Szvoren, Egemen Alper, Eilis Barrett, Ercan y Yılmaz, Erkan Karakiraz, Erkut Tokman.
Fatih Erdoğan, Fatma Cihan Akkartal, Filiz Nayır Deniztekin, Frank Schablewski, Fügen Uğur, Göknur Birincioğlu, Gönül Ak, Gözde Kurt.
Hakan Türkürer, Hasna Dilara Ayalan, Haydar Ergülen, Hülya Balcı, İlsu Dirgin, İmre Török, İrem Uzunhasanoğlu.
Kardelen Genç, Katerina Poladjan, Kutub Şimşek, Lars Joachim Grimstad, Lavinia Petti, Luke Frostick.
Marente De Moor, Maryam Madjidi, Max Czollek, Melike İlgün, Murat Arda, Murat Yalçın, Mustafa Çevikdoğan, Mustafa Köz.
Nazlı Gürkaş, Nermin Yıldırım, Noa Shabtai, Nora Krahl Quartet, Nurduran Duman.
Ömür Kurt, Orhan Tuncay, Osman Çakmakçı, Özge Ercan, Özlem Ertan. Peder Frederik Jensen, Pierre J. Mejlak, Pucca,
Sedef İlgiç, Seran Demiral, Seray Şahinler Demir, Sibel Öz, Simge Ekici, Sinem Sal, Sjoerd Kuyper, Sofi Oksanen.
Tarık Tufan, Trei Parale Band, Umit Hussesin, Utku Uluer, Victoria Patrascu, Yasemin Civelekoğlu, Yasemin Yazıcı, Yeşim Pekiner, Zeynep Beler, Zeynep Çolakoğlu.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir